Koniec roku poprawi wyniki integratorów

Artur Szymański
25-11-2002, 00:00

Zdaniem analityków, w sektorze IT najwięcej powodów do zadowolenia w kolejnych miesiącach będą mieli akcjonariusze Prokomu i Comarchu. Zalecają tym samym zakup ich walorów. Ostrożni są natomiast w prognozach dla Computerlandu.

Ostatnie wydarzenia w sektorze informatycznym (IT) sugerują, że stoimy na progu wtórnej konsolidacji tego segmentu rynku. Zacieśnienie więzów kapitałowych Prokomu i Softbanku, poszukiwanie partnerów przez Computerland to przejawy walki o najbardziej wartościowe kontrakty. Wyniki po trzech kwartałach 2002 r. nie zachwyciły giełdowych inwestorów. Spośród trzech największych firm branży dobrze wiodło się tylko Prokomowi. Znacznie gorzej wypadł jego największy konkurent — Computerland, postrzegany do niedawna przez analityków CDM Pekao SA jako swoista „oaza spokoju na GPW”. Jeszcze słabiej zaprezentował się Comarch, który zanotował spadki wszystkich wyników finansowych. Znajduje to przełożenie w giełdowej wycenie walorów. Od początku roku na wartości zyskały tylko akcje Prokomu, podczas gdy notowania konkurentów spadały.

W opinii giełdowych specjalistów, wyniki wykazane na koniec roku będą się jednak zdecydowanie różnić na plus od zaprezentowanych w raportach za trzeci kwartał. Ostatnie trzy miesiące roku stoją zwykle pod znakiem wzmożonych zakupów rozwiązań informatycznych i sprzętu komputerowego. To czas żniw dla spółek IT.

Zdaniem Przemysława Sawali-Uryasza, analityka DM BZ WBK, największą szansę na istotną poprawę wyników w 2002 r. ma krakowski producent oprogramowania.

— Od połowy roku Comarch podpisał kilka znaczących kontraktów na łączną wartość około 70 mln zł. Myślę, że większość z tej kwoty wpłynie na konto spółki w ostatnim kwartale roku — ocenia analityk BZ WBK.

— Comarch otrząsnął się już z utraty swego największego klienta — TP SA — i zaczął aktywnie szukać innych nabywców na swoje produkty. Efektem tego jest podpisanie kilku umów na rynku krajowym. Spółka działa również na rynkach zagranicznych i spodziewam się, że w ostatnim kwartale roku Comarch zrealizuje pierwsze wymierne korzyści z eksportu — prognozuje Jarosław Pasternak, analityk BDM PKO BP.

Także perspektywy na 2003 r. wyglądają najlepiej w przypadku Prokomu i Comarch. Pierwszy do spółki z Softbankiem zapewne wygra lukratywny przetarg na dostawę systemu informatycznego dla PKO BP.

— Z kolei krakowski integrator systemów informatycznych szuka swojej szansy w eksporcie, co po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej z pewnością zaowocuje większą rozpoznawalnością jego produktów niż w przypadku spółek, których uwaga skupia się wyłacznie na rynku krajowym — podkreśla Przemysław Sawala-Uryasz.

Analitycy są za to dosyć sceptyczni wobec Computerlandu.

— Spółka nie informowała ostatnio o żadnych spektakularnych kontraktach — przypomina Jarosław Pasternak.

Na rynku co jakiś czas odczuwa się wzrost zainteresowania walorami spółek technologicznych. Trudno mówić jednak o trwałym trendzie. Podobnie sytuacja wygląda na GPW. Z grona przedstawicieli tego sektora specjaliści radzą obecnie rozważyć zakup jedynie papierów Prokomu i Comarchu jako najbardziej perspektywicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec roku poprawi wyniki integratorów