Koniec sporu o remont Okęcia PPL poczeka

AJ
opublikowano: 12-02-2010, 00:00

Władze portu ustaliły ostateczny termin remontu pasa startowego. Lotnisko zostanie zamknięte na cztery dni.

Władze portu ustaliły ostateczny termin remontu pasa startowego. Lotnisko zostanie zamknięte na cztery dni.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) przedstawiło wczoraj liniom lotniczym i touroperatorom ostateczny termin remontu skrzyżowania pasów startowych na warszawskim lotnisku. Okęcie będzie wyłączone z ruchu przez cztery dni — w pierwszy weekend września i dwie kolejne soboty. Wcześniej biura podróży oraz przewoźnicy protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu, twierdząc, że zamknięcie Okęcia we wrześniu spowoduje straty o wiele większe niż w kwietniu czy październiku. Wtedy chodziło jednak o trzy kolejne weekendy, więc czas trwania remontu został skrócony.

— To optymalne rozwiązanie. Słuszność decyzji potwierdza zamówiona przez nas ekspertyza Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz opinia IATA [międzynarodowej organizacji zrzeszającej linie lotnicze — red.]. Do remontu zobowiązują nas przepisy, a za wrześniem przemawiają czynniki meteorologiczne i statystyki, które pokazują, że w soboty ruch jest najmniejszy — wyjaśnia Michał Marzec, dyrektor Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jego zdaniem, uczestnicy spotkania, na którym przedstawiono decyzję, okazali zrozumienie.

— Nie pozostaje nam nic innego niż przyjąć decyzję do wiadomość, choć przykro nam, że nasze argumenty nie zostały wzięte pod uwagę (loty czarterowe stanowią 30 proc. ruchu na Okęciu) — twierdzi Mariusz Szpakowski, prezes linii Air Italy Polska, który wycenia straty swojej spółki z tytułu remontu na 500 tys. zł.

Touroperatorzy szacują, że stracą 6 mln zł. Ale ucierpią także PPL: ich przychody mają być mniejsze o 10 mln zł.

PPL poczeka

Projekt ustawy o wykonywaniu niektórych uprawnień skarbu państwa, przygotowany przez ministerstwo skarbu, został wczoraj przedstawiony na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. I wrócił do resortu. Projekt przewiduje m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze w spółkę. Do rozmowy o tym dokumencie rząd powróci w połowie marca. Także wtedy odrębny projekt dotyczący PPL ma przedstawić Ministerstwo Infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu