Koniec strajku w kopalni 'Budryk'

opublikowano: 21-03-2007, 07:17

W nocy z wtorku na środę, po blisko ośmiogodzinnych negocjacjach, przedstawiciele komitetu strajkowego i zarządu kopalni 'Budryk' w Ornontowicach (Śląskie) podpisali w Katowicach porozumienie kończące trwający dwie doby strajk załogi tego zakładu. Do pracy ma wrócić w  środę rano poranna zmiana górników.

"Porozumienie o dwuetapowej podwyżce płac podpisali przedstawiciele siedmiu z ośmiu działających w kopalni związków. Postulowane przez nich podwyżki zostaną wprowadzone od marca tego roku i stycznia przyszłego roku. Udało się też uzgodnić inne drobniejsze zapisy" - powiedział PAP po zakończeniu negocjacji rzecznik kopalni, Mirosław Kwiatkowski.

Według szefa kopalnianej "Solidarności", Andrzeja Powały, porozumienie uwzględnia praktycznie wszystkie postulaty, których spełnienia domagała się protestująca załoga. "Prócz podwyższenia dziennych stawek wynagrodzenia, zapisaliśmy też kwotę 250 zł dodatku za dojazdy do pracy, który zostanie nadpłacony od stycznia" - podkreślił Powała.

Według Kwiatkowskiego, protestujący wywalczyli zwiększenie tegorocznego funduszu wynagrodzeń spółki o 8,5 proc., czyli ok. 10,5 mln zł. Zapisy porozumienia nie wskazują jasno, czy pracownicy będą się też ubiegać o wypłacenie ewentualnych nagród z wypracowywanego przez kopalnię zysku.

Strajk w "Budryku" na tle płacowym rozpoczął się w poniedziałek rano. Wcześniej negocjacje trwały jeszcze w piątek i sobotę, strony jednak nie doszły do porozumienia. Choć w zasadzie uzgodniono już wielkość tegorocznego wzrostu wynagrodzeń, związki nie zaakceptowały niektórych szczegółów.

We wtorek po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się negocjacje, które - w porozumieniu z ministerstwem skarbu - prowadził wicewojewoda Artur Warzocha. Ostatecznie porozumienia nie podpisali w nocy z wtorku na środę tylko przedstawiciele związku zawodowego "Sierpień Ĺ80".

Samodzielna kopalnia "Budryk" zatrudnia ponad 2,4 tys. osób, jest jedną z najmłodszych polskich kopalń. Zgodnie z rządowym planem, wkrótce ma być włączona do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ubiegłym roku jej zysk netto przekroczył 5 mln zł, wobec ok. 5,5 mln zł w 2005 r. Podczas dwóch dni strajku utraciła jednak ok. 6 mln zł przychodów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koniec strajku w kopalni 'Budryk'