Koniec strajku w Peru zwiększa szanse na wzrost wydobycia miedzi

Tomasz Porada
opublikowano: 31-10-2007, 00:00

Miedź jest jednym z niewielu surowców, który zdołał się oprzeć globalnym wzrostowym trendom. Na początku tygodnia cena za tonę tego metalu na giełdzie w Londynie spadła z 8000 USD w okolice 7800 USD. I to mimo silnego osłabienia dolara, w stosunku do którego ujemnie skorelowane są ceny su-rowców.

Inwestorów do wyprzedaży skłoniło porozumienie o podwyżce płac, jakie z górnikami miedzi z Southern Copper Corporation zawarł rząd Peru. Ten andyjski kraj jest największym światowym producentem czerwonego metalu, a powtarzające się w ostatnich 9 miesiącach strajki istotnie zmniejszyły wydobycie.

Za kontynuacją spadków cen miedzi w średnim terminie przemawia również sytuacja techniczna. Ceny miedzi od maja znajdują się w trendzie horyzontalnym. Po dwukrotnej nieudanej próbie przełamania 8300 USD zawsze wracały w okolice 7000 USD. Trzecie podejście też zakończyło się niepowodzeniem, a inwestorzy po osiągnięciu na początku października górnego przedziału wahań znowu zaczęli realizować zyski. Jeżeli sytuacja miałaby się powtórzyć, czeka nas jeszcze kilkaset punktów spadku.

Tomasz Porada

X-Trade Brokers Dom Maklerski

tomasz.porada@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Porada

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec strajku w Peru zwiększa szanse na wzrost wydobycia miedzi