Koniec tygodnia spokojny tylko dla polskich inwestorów

Noble Securities
opublikowano: 10-11-2010, 17:04

KGHM po trzecim kwartale 2010 r. zrealizował prognozę zysku na cały rok w 83 proc. i rozważa jej podniesienie. Zdecydowanie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe opublikował PGNiG, pozytywnie zaskoczył również Bank Pekao.

Wyniki polskich spółek gigantów z GPW, które poznaliśmy w środę, na pewno nie rozczarowały inwestorów, ale na sytuację na szerokim rynku akcji wpływały coraz bardziej nerwowe nastroje za granicą. Przed zaplanowanym na czwartek spotkaniem przywódców grupy G20 Chiny podniosły główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, pokazując tym samym, że niewiele robią sobie z nawoływań Amerykanów do osłabienia juana i w większym stopni troszczą się o własne interesy, którym zagraża przede wszystkim inflacja rosnąca wraz cenami surowców na cały świecie.

Po południu na europejskich giełdach główne indeksy spadały o ponad 1 proc., chociaż dla utrzymania trendu wzrostowego ważniejsze od jednodniowej, wciąż jeszcze symbolicznej korekty cen akcji było raczej zachowanie kursu pary walutowej euro-dolar. Dolar przełamując lokalne poziomy wsparcia szybko odrabiał straty względem euro i był najsilniejszy od początku października (kurs euro-dolar spadł poniżej 1,37 USD). Można powiedzieć, że rynki akcji otrzymały w ten sposób argument za pierwszą od kilku tygodni silniejszą realizacją zysków. Pytanie tylko, w którym momencie wrócą zarządzający funduszami, którzy po ostatniej decyzji Fed nie mogą pozwolić sobie na niedoważanie akcji w portfelach.

Sądząc po zachowaniu kursu złotego, trzeba jednak złagodzić postanowioną wyżej tezę o krótkoterminowym wzroście strachu inwestorów przed ryzykiem. W czwartek w ciągu dnia złoty nadal umacniał się względem euro (kurs osiągnął najniższy od kwietnia 2010 r. poziom 3,87 PLN), a i notowania franka oraz dolara (ok. godz. 16.30 wyceniane były odpowiednio na 2,93 PLN i 2,85 PLN) nie wskazywały na masowy odpływ kapitału z naszego regionu. WIG20 stracił na wartości o 1,5 proc.

Czwartek na rynkach finansowych prawdopodobnie będzie spokojnym dniem tylko dla odpoczywających od pracy inwestorów z GPW. Wszyscy pozostali będą reagować nie tylko na medialne doniesienia z Seulu (szczyt G20), ale także na ważne publikacje makroekonomiczne z Chin. Wśród nich znajdą się październikowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, ale w kontekście dzisiejszej decyzji Ludowego Banku Chin o podwyżce stóp, uwagę ekonomistów szczególnie będą przyciągać dane o inflacji, która według wstępnych szacunków przyspieszyła do 4 proc. r/r.

W piątek również nie ma co liczyć na rynkowy marazm, ponieważ dane z Europy Zachodniej (dynamika PKB strefy euro i produkcja przemysłowa) najprawdopodobniej ujawnią, że na skutek ostatniego umocnienia euro tempo wychodzenia z recesji przez główne gospodarki strefy euro staje się coraz wolniejsze.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Noble Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Koniec tygodnia spokojny tylko dla polskich inwestorów