Koniec uziemienia Boeinga 737 Max możliwy już w przyszłym tygodniu

opublikowano: 10-11-2020, 08:38

Uziemiony od marca 2019 roku Boeing 737 Max może dostać zgodę na wznowienie komercyjnych lotów nawet już w przyszłym tygodniu, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) może ogłosić decyzję w sprawie certyfikacji Boeinga 737 Max nawet 18 listopada, twierdzą źródła agencji. Kierujący FAA Steve Dickson potwierdził jedynie, że regulator spodziewa się zakończyć ocenę wprowadzonych w samolocie zmian „w najbliższych dniach”.

Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton
Boeing 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton

Boeing 737 Max był najlepiej sprzedającym się samolotem amerykańskiego koncernu. Został uziemiony w marcu 2019 roku po tym jak w krótkim czasie doszło do dwóch katastrof maszyn tego typu, w których zginęło łącznie 346 osób. Trwające 20 miesięcy uziemienie jest najdłuższym w historii amerykańskiej branży lotniczej. Jego zakończenie nie oznacza jednak końca problemów Boeinga. Powodem jest pandemia, która znacząco zmniejszyła zapotrzebowanie na samoloty pasażerskie.

- Oprócz ograniczonych potrzeb wynikających z konieczności wymiany starszych maszyn, nikt nie potrzebuje odrzutowców aby szybciej się rozwijać. Rynek pozostanie bardzo słaby jeszcze przez wiele lat – powiedział Richard Aboulafia, analityk rynku lotniczego w Teal Group.

Wartość rynkowa Boeinga spadła o 45 proc. w tym roku, najmocniej spośród wszystkich blue chipów ze średniej Dow Jons.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane