Koniec wakacji, wracamy do gry

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 31-08-2009, 00:00

Wakacyjna hossa za nami.

Poprosiliśmy analityków o wytypowanie spółek, którymi warto się

zainteresować po urlopie. Oto 17 hitów z kolekcji

jesiennej.

Wakacyjna hossa za nami.

Na jesień analitycy polecają

spółki perspektywiczne,

zapomniane oraz

defensywne.

Dla inwestorów tegoroczne wakacje mogłyby trwać wiecznie. W dwa miesiące podstawowe indeksy WIG i WIG20 poszły w górę odpowiednio o 26 i 20 proc. Warto było inwestować, zwłaszcza po lekturze "PB". Przedstawione przez nas 7 lipca wakacyjne typy ("Analitycy typują 34 wakacyjne hity") w większości wypadków okazały się strzałem w dziesiątkę. Na 34 typy, żaden nie przyniósł strat, a tylko sześć nie wypracowało dwucyfrowej stopy zwrotu.

Wakacje dobiegają końca. Co teraz? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do analityków. Specjaliści specjalnie dla "PB" wytypowali 17 spółek, na które po powrocie z wakacji warto zwrócić uwagę. Są to: Asseco Poland, Boryszew, EMC, ES-System, Kęty, MCI, North Coast, Novitus, Petrolinvest, PKN Orlen, Polrest, Radpol, Simple, Torfarm, TP, Vistula oraz Żurawie Wieżowe.

Jesienna melancholia

Jednak już teraz takiej sielanki jak w ostatnich tygodniach może nie być. Analitycy ostrzegają przed korektą.

— Okres wakacyjny przyniósł dynamiczną falę wzrostową na GPW, która w ostatnich dniach przyjęła już postać małej euforii na warszawskim rynku (na innych giełdach, także naszego regionu, wzrosty były bardziej stonowane). Uważamy, że przed dalszymi, większymi zakupami akcji rozsądne wydaje się poczekać na ewentualną, jesienną korektę — mówi Krzysztof Pado, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Dlatego analitycy sugerują, że wypadałoby przetasować portfel i wyposażyć go zarówno w defensywne walory, jak i takie, które w ostatnim czasie nie urosły zbyt wiele.

— Najbliższe miesiące na GPW mogą być już nieco trudniejsze, choć nie oznacza to braku okazji do zysków. Ryzyko inwestycyjne na tym etapie jest już wieksze. Korekty spadkowe w półrocznej fali wzrostowej (od 18 lutego br.) liczyły średnio po 9 proc., choć zdarzyły się i przeceny po blisko 13 i 15 proc. Nie są to jednak korekty, które wpisują się w szeroką realizację zysków, o której inwestorzy powinni pamiętać w bieżącym i czwartym kwartale 2009 r. Dynamiczne cofnięcie się rynku może doprowadzić do 25-30-procentowej przeceny, natomiast spodziewane zyski liczone są wielokrotnością powyższego ryzyka — zaznacza Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ.

Twarzowe obligacje

W tej sytuacji może warto zastanowić się nad dywersyfikacją portfela i pomyśleć o większym zaangażowaniu chociażby w papierach dłużnych.

— Coraz trudniej jest znaleźć spółki z dużym potencjałem wzrostowym. Z drugiej strony, mamy rekordowo niskie stopy procentowe i znaczącą kreację długu publicznego przez rządy wielu państw. Sytuacja bieżąca sprzyja więc wzrostowi kosztu pieniądza — uważa Rafał Salwa, niezależny analityk.

Dlatego, według Rafała Salwy, 80 proc. portfela inwestycyjnego powinny stanowić papiery dłużne, głównie krajowe i strefy euro oraz ewentualnie szwedzkie. Pozostałe 20 proc. portfela można zainwestować w akcje selektywnie wybranych spółek.

W "PB" na wakacje polecałem akcje Groclinu, Amiki, Graala jako typy spekulacyjne. Wyszedłem z założenia, że warto postawić na spółki mocno przecenione, które miały trudności, ale najgorsze już za nimi. Do tego ważne było to, że wyróżniały się niskim wskaźnikiem C/WK. Takie podejście sprawdziło się. Teraz postawiłbym na spółki zapomniane, których kursy zachowywały się dużo gorzej niż rynek,a same spółki mają dużą szansę na poprawę wyników.

Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM

Boryszew

Zwróciłbym szczególną uwagę na spółki ze stajni Romana Karkosika, a szczególnie Boryszew. Spółka ta przechodzi restrukturyzację, więc jest duża szansa na poprawę wyników.

North Coast i Vistula

Spółki wyglądają interesująco. Mają szansę na poprawę wyników.

Krzysztof Pado, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

PKN Orlen

Wyniki operacyjne są nadal słabe. Jeśli w kolejnych kwartałach baryłka ropy będzie utrzymywała się powyżej 60, USD oczekujemy jednak wyraźnej poprawy marż rafineryjnych. Dlatego, biorąc pod uwagę poprawę wyników, oceniamy, że spółka jest notowana przy atrakcyjnych mnożnikach.

Kęty

Spółka szybko i skutecznie przeprowadziła restrukturyzację, nie tracąc przy tym udziałów

w rynku. Jej działalność obecnie jest zdecydowania silniej zdywersyfikowana niż jeszcze kilka

lat temu. Naszym zdaniem, pod względem prognozowanych wskaźników P/E czy EV/EBITDA

na bieżący i przyszły rok spółka jest wyraźnie

niedowartościowana względem konkurencji.

EMC

W ostatnich latach, dzięki inwestycjom oraz wzrostowi rynku, przychody spółki rosły o kilkadziesiąt procent rocznie, systematycznie poprawiano także marże. Spółka działa w branży prywatnej służby zdrowia (prowadzi szpitale i przychodnie), która w naszym kraju wykazuje spory, długoterminowy potencjał wzrostowy, związany zarówno ze stanem publicznego sektora, jak i bogaceniem się społeczeństwa. Branża należy do najbardziej perspektywicznych w naszej gospodarce, o czym świadczą spore inwestycje funduszy private equity.

ES-System i Radpol

W ostatnich latach spółki przeprowadziły szereg znaczących inwestycji, których rezultaty dopiero zaczynają być w większym stopniu widoczne. Działają w niszowych branżach, oferują nowoczesne produkty i praktycznie nie są zadłużone. Ich wyniki finansowe w ostatnich okresach nie były rewelacyjne, ale dość stabilnie przeszły przez okres dekoniunktury. Spodziewamy się, szczególnie w przypadku Radpolu, sporej poprawy rezultatów już w przyszłym roku, co związane jest z uruchomieniem przez spółkę drugiego akceleratora. W przypadku ES-Systemu można spodziewać się długoterminowego wzrostu popytu na energooszczędne produkty spółki, stymulowanego przez regulacje unijne, większą świadomość ekologiczną konsumentów oraz rosnące koszty energii.

Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ

Torfarm

Mimo sporych wzrostów w ostatnich tygodniach, nadal można znaleźć spółki, które są atrakcyjnie wyceniane. Należy do nich Torfarm, który po przejęciu Prospera powinien znacząco poprawić wyniki. Może nie będzie to jeszcze widoczne w rezultatach z trzeciego kwartału, ale kolejne miesiące powinny przynieść znaczną poprawę zysków. Obecna wycena Torfarmu wydaje się relatywnie niska w odniesieniu do przyszłych wyników.

Novitus

Spółka posiada dużo gotówki oraz obligacji. Może wykorzystać ten kapitał do przejęć. Sama działalność operacyjna przynosi bardzo dobre wyniki, które mogą znacznie się poprawić w związku z objęciem obowiązkiem posiadania kas fiskalnych m.in. lekarzy i prawników. Popyt na produkty spółki jest stabilny, niezależnie od koniunktury.

Żurawie Wieżowe

Spółka dzięki przewadze kosztów zmiennych w strukturze kosztów rodzajowych już po I kwartale udowodniła, że nawet przy dużym spadku popytu na oferowane usługi potrafi prowadzić rentowny biznes. Wyniki z I półrocza będą gorsze rok do roku, ale dynamika spadku sprzedaży powinna się obniżyć. Ewentualny sukces fuzji z konkurentem rynkowym poszerzy odbiorców spółki o segment budownictwa ekologicznego (farmy wiatrowe) i infrastrukturalnego (drogownictwo).

MCI

Tej spółce mogą się przyjrzeć inwestorzy z nastawieniem spekulacyjnym.

 

Rafał Salwa, niezależny analityk

Asseco Poland

Wśród największych polskich spółek moim zdecydowanym faworytem pozostaje Asseco Poland. To jest już firma globalna. Spółka konsekwentnie się rozwija, przy czym jest relatywnie nisko wyceniana przez rynek. Ostatni nabytek Asseco Poland to większościowy pakiet w duńskiej firmie IT Practice (51,65 proc.). Klientami przejmowanego podmiotu są przede wszystkim instytucje finansowe, w tym m.in. ING, Nykredit, Nordea i JP Morgan Chase. Przejęcie kontroli nad IT Practice umożliwi

Asseco Poland ekspansję w pozostałych krajach skandynawskich oraz bałtyckich, opierając się na nowym podmiocie zależnym Asseco Northern Europe. Spodziewam się poprawy wyników w drugim półroczu, a zwłaszcza w IV kwartale 2009 r.

Petrolinvest

Spółka powinna znacząco poprawić wyniki w okresie lipiec-wrzesień 2009 r. Według opublikowanego w lipcu br. raportu McDaniel Associates łączna wartość aktywów naftowych Petrolinvestu jest szacowana na 2,81 mld USD. W sierpniu uplasowano dwie emisje akcji. Można oczekiwać znaczącego spadku zobowiązań spółki w III kwartale 2009 r. GEM Global Yield Fund Limited nabył 600 000 akcji serii R giełdowej spółki, płacąc za każdą 39,69 zł. Petrolinvest uzyskał dzięki temu 23,81 mln zł. Spółce sprzyjają również dość wysokie notowania ropy naftowej.

Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ

TP, Simple, Polrest, Petrolinvest

Warto przetasować portfel i wyposażyć go zarówno w bardziej defensywne walory, jak i takie, które w ostatnim czasie nie urosły zbyt wiele. Akcje TP, Simple, Polrestu oraz Petrolinvestu traktuję jako bezpieczniejsze. Walory którejś z wymienionych spółek ulokowane w portfelu będą amortyzować potencjalny spadek. Wada takiego portfela ujawni się w przypadku braku korekty na szerokim rynku, ponieważ najbardziej agresywne walory, które są już mocno wykupione, i tak będą kontynuowały bezprecedensową falę wzrostową, zgodnie z założeniami traderów. Defensywne akcje będą wtedy ograniczały wzrost wartości portfela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koniec wakacji, wracamy do gry