Koniecpol ma już pięć firm na celowniku

GRA
opublikowano: 11-09-2007, 00:00

Prospekt producenta płyt pilśniowych powinien lada dzień trafić do Komisji Nadzoru Finansowego. To będzie duża oferta.

Prospekt producenta płyt pilśniowych powinien lada dzień trafić do Komisji Nadzoru Finansowego. To będzie duża oferta.

Koniecpol to jeden z największych producentów płyt pilśniowych w Polsce. Na giełdę idzie po spore pieniądze, blisko 250 mln zł. Z tego 200 mln zł trafi do samej spółki, a reszta — do jej właściciela Roberta Bieńkowskiego, który sprzeda część swoich akcji.

— Zamierzamy złożyć prospekt emisyjny w KNF około 17 września. Ofertę chcemy przeprowadzić jeszcze w tym roku — mówi Robert Bieńkowski.

Zapewnia jednak, że zarząd cały czas obserwuje sytuację na rynku kapitałowym.

— W razie pogorszenia się koniunktury na giełdzie, mamy możliwość finansowania inwestycji kredytami — dodaje właściciel.

Za pieniądze uzyskane z emisji Koniecpol chce zwiększyć moce wytwórcze. Zamierza przede wszystkim kupić linię do produkcji płyt wiórowych i modernizować linie już istniejące. Poza tym szykuje się do przejęć w kraju i za granicą.

— Po analizach rynkowych wyselekcjonowaliśmy pięć firm: trzy polskie i dwie niemieckie. To firmy produkcyjne oraz dystrybutorzy naszych produktów — ujawnia Robert Bieńkowski.

Ostatecznie firma planuje przejęcie jednej lub dwóch spółek. Nie ujawnia kwoty, którą chce przeznaczyć na ich zakup, ponieważ wciąż trwają negocjacje. Szacuje jednak, że nie wyda na ten cel więcej niż jedną czwartą funduszy uzyskanych z emisji.

Sam właściciel może uzyskać ze sprzedaży akcji około 50 mln zł. Na co je przeznaczy?

— Będę inwestował w przedsięwzięcia związane z branżą drzewną. Mam już kilka pomysłów — zapewnia Robert Bieńkowski.

Nie kryje, że planuje przejęcia dwóch firm. Niewykluczone, że ich działalność będzie w jakiś sposób związana z działalnością Koniecpola. W ten sposób inwestor chce stworzyć wokół spółki grupę kapitałową (dziś Koniecpol to tylko jedna firma).

Prognoza Koniecpola na ten rok mówi o wypracowaniu 100 mln zł przychodów i 10 mln zł zysku netto. Po ośmiu miesiącach ma już około 60 mln zł sprzedaży.

100

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy