Konieczna zgoda parlamentu do rozpoczęcia procedury Brexitu

PAP, DI
opublikowano: 03-11-2016, 11:22

Brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł w czwartek, że rząd w Londynie potrzebuje zgody parlamentu, aby rozpocząć formalny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Trybunał dał rządowi zgodę na złożenie apelacji. Prawnik rządu powiedział, że Sąd Najwyższy zajmie się tą sprawą w dniach 5-8 grudnia.

Zobacz więcej

Brexit, Wlk. Brytania

Bloomberg

Brytyjski rząd jest rozczarowany czwartkową decyzją Wysokiego Trybunału (High Court) i złoży apelację w tej sprawie, oświadczył rzecznik gabinetu. 

"Rząd jest rozczarowany orzeczeniem Trybunału. Kraj zagłosował za wyjściem z Unii Europejskiej w referendum zatwierdzonym przez ustawę parlamentarną. Rząd jest zdeterminowany, by uszanować wynik referendum. Odwołamy się od orzeczenia" - czytamy w oświadczeniu rzecznika.

W środę agencja AFP pisała, że jeżeli sąd uzna konieczność konsultowania decyzji rządu z parlamentem, może to doprowadzić do opóźnienia procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, a także do trudnej konfrontacji między wymiarem sprawiedliwości a gabinetem Theresy May.

Większość deputowanych do brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Brytyjska premier uważa jednak, że nie musi mieć aprobaty parlamentu, by uruchomić artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego, co byłoby formalnym początkiem Brexitu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu