Konieczny PC i bramka

Marcin Złoch
23-04-2008, 00:00

Jak zaoszczędzić kilkadziesiąt procent na rozmowach? Może wystarczyć przejście na VoIP.

Pakiety nie powodują zmi

Jak zaoszczędzić kilkadziesiąt procent na rozmowach? Może wystarczyć przejście na VoIP.

W sondażu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pytanie: Czy korzystasz z telefonu stacjonarnego w technologii VoIP, 2,5 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, natomiast 88,6 proc. zadeklarowało, że nie korzysta z VoIP. Dodatkowo 11,4 proc. osób badanych (korzystających z internetu) zapowiedziało, że są skłonni zrezygnować z tradycyjnego telefonu na rzecz VoIP.

Modyfikacje

— VoIP jest jeszcze wciąż mało popularny w Polsce. Technologia nie jest do końca zrozumiała, nawet sam skrót nie jest poprawnie rozszyfrowywany. Istnieje dość powszechna obawa o jakość i niezawodność połączeń. Z drugiej jednak strony mamy ciągle wysokie koszty tradycyjnych połączeń i tu upatruję główną szansę dla VoIP. Coraz więcej użytkowników korzysta bowiem z tej technologii, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Oferty operatorów, np. UPC czy Aster, obejmują dziś telewizję, internet i telefon właśnie w technologii VoIP, choć jest on reklamowany po prostu jako tani telefon — zauważa Michał Derdzikowski, szef polskiego oddziału D-Linka.

Należy pamiętać, że do dobrej jakości rozmów prowadzonych w technologii VoIP konieczne jest posiadanie przyzwoitego stałego łącza internetowego.

— Jeden megabit z reguły wystarcza, żeby równocześnie mogło rozmawiać około 10 pracowników firmy w jakości nieodróżnialnej od telefonii tradycyjnej. Wszystko to przy założeniu, że łącze nie jest w tym samym czasie bardzo mocno obciążane innymi czynnościami wykonywanymi przez internet, jak np. ściąganie z sieci dużego pliku — twierdzi Krzysztof Malicki, prezes spółki Datera, twórcy platformy telefonii FreecoNet.

Mając dobre łącze, wystarczy wybrać usługodawcę VoIP, pobrać od niego nowy numer telefonu lub też zadeklarować korzystanie z już posiadanego, a potem zdecydować, jak chce się rozmawiać. Do wyboru są dwie możliwości: przez komputer — za pomocą specjalnego, darmowego oprogramowania, tzw. softphone, lub też przez normalny telefon podłączany do tzw. bramki VoIP, która pozwala rozmawiać przez telefon wtedy, gdy komputer jest wyłączony.

— Sposób przejścia z tradycyjnego systemu telefonicznego do VoIP zależy przede wszystkim od tego, jakim sprzętem firma już dysponuje, jaka jest jej struktura organizacyjna i wielkość, a także jakich korzyści spodziewa się po takiej decyzji. Wciąż dla większości przedsiębiorstw najistotniejszą zaletą VoIP jest możliwość obniżenia kosztu połączeń telefonicznych, a nawet przy połączeniach wewnątrz organizacji całkowite ich wyeliminowanie — informuje Rafał Fazan, dyrektor ds. sprzedaży pośredniej w Alcatel-Lucent Polska.

W większych firmach, które zatrudniają więcej pracowników i mają bardziej rozbudowaną infrastrukturę teleinformatyczną, przejście na telefonię VoIP też nie musi wiązać się z koniecznością jakichkolwiek zmian w tej infrastrukturze. Z pomocą przychodzą tu specjalne rozwiązania, jak np. serwer telekomunikacyjny.

— Umożliwia on integrację wdrożonych wcześniej w firmie technologii telekomunikacyjnych w jeden spójny system. To z kolei umożliwia bezpieczne przejście do telefonii IP z zachowaniem przez okres przejściowy wykorzystywanych już rozwiązań telekomunikacyjnych — przekonuje Krzysztof Malicki.

Kosztów cięcie

Oczywistą korzyścią z VoIP jest ograniczenie kosztów rozmów telefonicznych nawet o kilkadziesiąt procent.

— Im bardziej rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną firma dysponuje, tym ważniejsza będzie dla niej także możliwość uproszczenia struktury sieci i metod zarządzania. Jest oczywiste, że w przypadku posiadania pojedynczej sieci do realizacji wszystkich usług komunikacyjnych niższe są jej koszty eksploatacji. Prostsza obsługa i zarządzanie oznaczają poza możliwością obniżenia wydatków związanych z personelem także większą elastyczność w jej dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb firmy — przekonuje Rafał Fazan.

— Oszczędności są ważne, jednak firmy coraz częściej spodziewają się niedrogich rozwiązań, które pozwoliłyby im np. stworzyć niewielki dział call center — dodaje Krzysztof Malicki.

Marcin

Złoch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Konieczny PC i bramka