Koniunktura będzie trwała

Sylwia Prośniewska
27-02-2007, 00:00

Rok 2006 zakończył się nadspodziewanie korzystnie dla sektora budowlanego — dynamiką wzrostu produkcji budowlanej rzędu 17,5 proc. Na tak dobry rezultat wpłynęła korzystna koniunktura w budownictwie. W ocenie przedsiębiorców spada znaczenie konkurencji oraz niedostatecznego popytu, przy utrzymujących się optymistycznych oczekiwaniach co do przyszłego portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Dodać należy, że poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Na tak dobre i rokujące na przyszłość wyniki budownictwa przełożyła się znaczna liczba uruchamianych inwestycji budowlanych, współfinansowanych ze środków unijnych, a także budownictwo mieszkaniowe. Obecnie obserwujemy wysoką dynamikę wzrostu wydawanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań oraz rozpoczynanych budów, jak również wysoką dynamikę wzrostu kredytów mieszkaniowych.

W tym roku dynamika produkcji budowlanej będzie również wysoka, lecz jej tempo będzie niższe niż w roku 2006. Spodziewamy się wzrostu 15,3 proc. — głównie za sprawą wysokiej bazy odniesienia z roku poprzedniego oraz trudności związanych z wykwalifikowaną siłą roboczą — obecnie firmom brakuje 250 tys. pracowników. Sytuacja w mieszkalnictwie nie przedstawia się najlepiej. Od początku roku do końca grudnia 2006 r. oddano do użytku 114,2 tys. nowych mieszkań. Jest to więc wzrost rzędu 0,1 proc.

Prognozujemy dalszy wzrost zainteresowania lokalami mieszkalnymi w Polsce. Oprócz czynników ekonomicznych stymulujących ten proces, należy wspomnieć również o uwarunkowaniach demograficznych. Zakładając, że wchodzący w dorosłe życie Polacy tworzą rodziny, rokrocznie w kraju powstaje około 400 tys. gospodarstw domowych, które potencjalnie powinny dysponować lokalami mieszkalnymi. W następnych latach prognozujemy znacznie większy przyrost liczby oddanych mieszkań — w 2007 r. o 10,4 proc., a w 2008 r. — o 5,1 proc. Skala rynku mieszkaniowego będzie zatem rosła. Stopniowo z nowymi mieszkaniami zaczną konkurować lokale w budynkach po kompleksowej rewitalizacji.

Sylwia

Prośniewska

analityk rynku budowlanego ASM Centrum Badań i Analiz Rynku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Prośniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Koniunktura będzie trwała