Koniunktura wspomoże ofertę Ruchu

Grzegorz Hryniewicz
11-12-2006, 00:00

Dziś rozpoczynają się zapisy na akcje Ruchu. Akcje spółki wyceniamy na 16,93 zł. To nieco powyżej przedzia- łu cenowego, który spółka ustaliła w piątek (13-16 zł).

Ruch działa na rynku dystrybucji prasy i towarów szybko zbywalnych (FMCG). Firma jest największym kolporterem gazet i magazynów w Polsce. Należy do niej także największa sieć detaliczna w Polsce, skupiająca punkty sprzedaży działające pod jedną marką (10 tys. punktów sprzedaży sieci własnej i około 24 tys. punktów sieci partnerskiej). Ruch prowadzi sprzedaż w dwóch głównych kanałach dystrybucji — hurtowym (66 proc. przychodów) oraz detalicznym (30 proc.). Trzecim kanałem, mniej istotnym ze względu na niski udział w przychodach ze sprzedaży towarów, jest sprzedaż prasy w prenumeracie (kierowana głównie do klientów instytucjonalnych). Stanowi ona 8 proc. rozprowadzanych przez Ruch egzemplarzy prasy. W ogólnej strukturze przychodów coraz szybciej rośnie sprzedaż produktów FMCG — wyrobów tytoniowych, znaczków, biletów miejskich oraz kart telefonicznych. Udział tych produktów w sprzedaży w pierwszej połowie 2006 r. wyniósł już około 58 proc. W takim samym okresie 2005 r. było to 54 proc.

Spółka przechodzi restrukturyzację, związaną głównie z redukcją kosztów. Działalność naprawcza ma wzmocnić pozycję lidera kolportażu prasy. Ruch ma rozwijać sieć sprzedaży, zwiększyć sprzedaż artykułów pozaprasowych oraz wprowadzić spójną politykę asortymentową. Firma chce także zwiększyć udział w sprzedaży hurtowej i lepiej zarządzać zapasami. W planach jest również wprowadzenie gospodarki magazynowej już na poziomie punktu sprzedaży detalicznej. Priorytetem ma jednak być rozwój sprzedaży prasy oraz artykułów FMCG, które uważane są za główne źródło wzrostu przychodów w przyszłości.

W dotychczasowych wynikach finansowych raczej nie widać długoterminowej tendencji rozwojowej spółki. Najgorszy dla Ruchu był 2005 r., w którym spółka poniosła stratę ponad 45 mln zł. Rok wcześniej zysk wyniósł prawie 25 mln zł. Lepszy wynik finansowy 2004 r. wiązał się z ograniczeniem kosztów oraz z wypowiedzeniem zakładowego układu zbiorowego pracy. To ograniczyło wydatki na świadczenia pracownicze. W 2005 r. spadały marże i rosły koszty. Spółka musiała także utworzyć obowiązkowe rezerwy na odprawy dla zwalnianych pracowników. W I połowie 2006 r. zysk wzrósł o 8 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2005 r. Łączyło się to z rozwiązaniem rezerwy na zobowiązania podatkowe wysokości 15 mln zł. Mimo to spółka zwiększa przychody netto ze sprzedaży. W pierwszej połowie 2006 r. były one wyższe o 2,4 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2005.

Niestabilny wynik netto to niejedyne ryzyko związane z inwestycją w akcje Ruchu. Spółka mocno zależy od ceny paliw, które stanowią istotny element w strukturze kosztów firmy (samochodowy kolportaż prasy). Ruch osiąga większość przychodów ze sprzedaży produktów szybko zbywalnych, głównie nikotynowych. Podnoszenie akcyzy na te produkty oraz nasilające się kampanie antynikotynowe mogą powodować spadek liczby palaczy, a co za tym idzie — sprzedaży. W 2005 r. przychody ze sprzedaży artykułów nikotynowych stanowiły 18,73 proc. sprzedaży hurtowej i 7 proc. sprzedaży detalicznej (w sumie 1 mld zł przychodów).

Pieniądze z emisji Ruch chce przeznaczyć na inwestycje. Najwięcej ma wydać na zwiększenie i modernizację sieci sprzedaży (około 115 mln zł). Pozostałe pieniądze pójdą na usprawnienie funkcji logistycznych (około 73 mln zł) oraz na informatyzację (około 62 mln zł). Niestety — cele emisji nie są sprecyzowane w prospekcie emisyjnym. Utrudnia to analizę wpływu powyższych inwestycji na przyszłą sytuację finansową w spółce.

Akcje Ruchu wyceniamy na 16,93 zł. W wycenie nie uwzględniamy wpływów z emisji, a co za tym idzie — także przyszłych inwestycji. Prognozujemy, że w 2006 r. przychody spółki wzrosną o 4,80 proc., a w okresie do nieskończoności będą rosły o 3,10 proc. rocznie. Przewidujemy korzystną tendencję wzrostową dla marż zysku operacyjnego. Oczekujemy, że zyski spółki będą rosły szybciej niż przychody. W ostatnich czterech kwartałach marża zysku operacyjnego wyniosła 0,50 proc. Prognozujemy, że w okresie do nieskończoności wzrośnie do 1,30 proc. Osiągnięcie takiego poziomu zyskowności będzie dla spółki nie lada wyzwaniem. Inwestorzy decydujący się na kupienie akcji spółki muszą uwzględnić dodatkowe ryzyko — spółka może nie zrealizować tak optymistycznych prognoz. Uważamy jednak, że bardzo dobra koniunktura na rynku kapitałowym znacząco zwiększy szanse na zysk z tej inwestycji.

Grzegorz Hryniewicz

giełdowe.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Koniunktura wspomoże ofertę Ruchu