Konkurs na prezesa i podział zysku w Zakładach Azotowych w Tarnowie

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2006, 13:27

Rada Nadzorcza Zakładów Azotowych w Tarnowie- Mościcach (ZAT) ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa spółki. Akcjonariusze spółki zdecydowali też o podziale zysku za ubiegły rok w wysokości ponad 89 mln zł.

Rada Nadzorcza Zakładów Azotowych w Tarnowie- Mościcach (ZAT) ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa spółki. Akcjonariusze spółki zdecydowali też o podziale zysku za ubiegły rok w wysokości ponad 89 mln zł.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik tarnowskich äAzotówö Jacek Dziekan, ogłoszenie zawierające wymogi stawiane kandydatom wkrótce ukaże się w prasie. Najlepsze 2-3 kandydatury wybierze spośród nadesłanych zgłoszeń profesjonalna firma doradztwa personalnego. Z tymi osobami spotka się rada nadzorcza, która dokona ostatecznego wyboru.

Do czasu wyboru prezesa jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy członek zarządu, Jarosław Żołędowski. Nie wyklucza on, że wystartuje w konkursie na szefa firmy.

Akcjonariusze spółki, czyli Nafta Polska, zadecydowali o podziale zysku netto wypracowanego w zeszłym roku, który wyniósł ponad 89 mln zł. Prawie 6,9 mln zł z tej kwoty zostanie przekazane na nagrody z zysku dla załogi, a pozostała część czyli prawie 82,2 mln zł będzie przeznaczone na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

Wypłata dywidendy uzależniona jest od przebiegu prywatyzacji ZAT. Jeśli do 3 listopada tego roku proces ten nie zostanie zakończony, to na dywidendę zostanie przeznaczone prawie 31 mln zł, a pozostałe ponad 51,2 mln zł zasili kapitał rezerwowy spółki.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach są największym zakładem w regionie tarnowskim. Produkują głównie kaprolaktam i tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy sztuczne. Spółka jest w trakcie prywatyzacji, ale proces ten przedłuża się: na początku kwietnia tego roku zarząd Nafty Polskiej SA, która jest właścicielem ZAT SA, podpisał z niemiecką firmą PCC AG umowę sprzedaży 80 proc. tej firmy. Cena za pakiet akcji spółki została ustalona na 365,76 mln zł.

Wartość pakietu inwestycyjnego wynosi ok. 500 mln zł, w ramach którego PCC AG bezwarunkowo zobowiązało się w ciągu pięciu lat m.in. do budowy instalacji wytwarzania polioksymetylenu oraz dokończenia budowy instalacji granulacji mechanicznej nawozów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Konkurs na prezesa i podział zysku w Zakładach Azotowych w Tarnowie