Konkurs na regionalną pamiątkę z Warmii i Mazur

PAP
opublikowano: 03-05-2012, 12:20

Konkurs na regionalną pamiątkę ogłosił samorząd Warmii i Mazur. Zwycięzca rywalizacji otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys zł. - podało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.

Zgłoszenia pamiątek, które mogą stać się wizytówką regionu artyści mają przesyłać do 30 czerwca do urzędu marszałkowskiego.

Organizatorzy czekają na rzeźby, płaskorzeźby, obrazki malowane na szkle czy inne wyroby rękodzieła artystycznego. Oprócz nagrody głównej nagrodzone zostaną także prace, które zajmą drugie i trzecie miejsce. Ich twórcy dostaną odpowiednio 3 tys zł i 2 tys zł.

To już trzecia edycja konkursu na regionalną pamiątkę z Warmii i Mazur. W poprzedniej wyróżnienie zdobyły wisiorek z łódką i napisem "Mazury" oraz 3-tonowa gwizdawka w kształcie baby w warmińskim stroju.

Samorząd województwa nie kryje, że region ma problem z wyborem ładnej, popularnej pamiątki. Dlatego założył on, że zorganizuje trzy edycje otwartego dla twórców z całego kraju konkursu na pamiątkę, a następnie, w 2013 roku, spośród nagrodzonych prac wybierze jedną, która będzie promowana jako pamiątka z Warmii i Mazur. W dwóch dotychczasowych edycjach nie przyznano pierwszego miejsca, a jedynie wyróżniono najlepsze prace.

Do tej pory twórcy z całej Polski zgłosili: proporczyki z łódką, małe drewniane łódki, drewniane talerze w kształcie ryby, ceramiczne talerze malowane w grzyby, maskotki bocianów i biżuteria nawiązująca do jezior, np. kolczyki i wisiorki w kształcie jezior, błękitne bransoletki z żaglówkami i do tego utrzymane w podobnej stylistyce kolczyki, nadesłano też "jeziorne" pejzaże i zestaw ozdób choinkowych z jeziornymi motywami (trzciny, widok jeziora).

Z problemem lokalnej pamiątki zmagał się także sam Olsztyn. W ubiegłym roku radni zgodzili się, że takim produktem zostanie wizerunek pruskiej baby, której kamienny posąg stoi na dziedzińcu olsztyńskiego zamku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane