Konkursy z najdłuższymi terminami naborów

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 29-03-2017, 22:00

Zmagania o dotacje trwają zazwyczaj tylko kilka tygodni. Ale są też nabory, w których przedsiębiorcy na przygotowanie wniosków mają kwartał, a nawet rok

Najczęściej wygląda to tak: instytucja odpowiedzialna za organizację konkursów ogłasza nabór, który zwykle zaczyna się po około miesiącu i kończy po dwóch. W takich przypadkach firmy mają niewiele czasu na doprecyzowanie wniosków. Jednak obok nich są nabory, które trwają co najmniej kilka miesięcy. Dla przedsiębiorców to bardziej komfortowa sytuacja. Mogą poświęcić projektom więcej czasu, a w tym czasie zadbać o ich detale i konsultować je z wieloma ekspertami. Poniżej przedstawiamy właśnie takie konkursy organizowane w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który ma najwięcej dotacyjnych szans dla przedsiębiorców.

Bez pośpiechu: W jednych
konkursach o dotacje przedsiębiorcy mają na przygotowanie wniosków dotacje,  w innych – nawet rok.
Wyświetl galerię [1/2]

Bez pośpiechu: W jednych konkursach o dotacje przedsiębiorcy mają na przygotowanie wniosków dotacje,  w innych – nawet rok. BLOOMBERG

Szybka ścieżka

Najwięcej konkursów i pieniędzy ma do zaoferowania „szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 POIR. W tym roku odbędzie się aż sześć naborów, w tym po dwa dla firm z sektora MSP i dla dużych graczy. Oprócz tego odbędą się zmagania tylko dla przedsiębiorców z sektora MSP oraz tylko dla firm mających status Seal of Excellence (potwierdza on wysoką jakość merytoryczną projektów ubiegających się o granty w ramach „Instrumentu dla MSP” będącego częścią programu Horyzont 2020). W każdym z tych konkursów firmy będą mogły składać wnioski przez ponad trzy miesiące. Łącznie mogą w nich dostać aż 2,95 mld zł.

Bon na innowacje

W poddziałaniu 2.3.2 „Bony na innowacje dla MŚP” POIR do zdobycia są fundusze, za które mikro-, małe i średnie firmy mogą kupić usługi przyczyniające się do rozwoju ich produktów. Co istotne, wykonawcą takiej usługi musi być jednostka naukowa. Nabór z tego instrumentu rozpocznie się 8 czerwca i będzie trwał aż do lutego przyszłego roku. Konkursowe zmagania przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a między firmy zostanie rozdzielonych 65 mln zł.

Dotacje na patenty

W tym roku dostępne będą również kolejne granty z poddziałania 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” POIR. To pieniądze dla innowatorów na ochronę prawną stworzonych przez siebie rozwiązań, m.in. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji na wzory przemysłowe. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi 10 tys. zł, a maksymalna — 1 mln zł. Budżet konkursu wynosi 50 mln zł, a wnioski będzie można składać od maja do grudnia.

Wsparcie w wejściu na giełdę

Przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich firmy zadebiutowały na giełdowym parkiecie, mogą skorzystać z pomocy poddziałania 3.1.5 „Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego — 4 Stock” POIR. Zostaną w nim dofinansowane projekty mające na celu przygotowanie dokumentacji niezbędnej do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym, których celem jest wprowadzenie innowacyjnych zmian w produktach lub technologiach. To najdłuższy z naborów. Rozpoczął się 21 listopada 2016 r., natomiast zostanie zamknięty 20 listopada tego roku. Na firmy czeka dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł.

Regionalne agendy

Instrument promujący kooperację biznesu i nauki. W poddziałaniu 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze” POIR konsorcja jednostek naukowych i przedsiębiorców mogą zdobyć dofinansowanie na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ma dla nich łącznie 340 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 12 czerwca i będzie trwał do 12 września.

Projekty aplikacyjne

W ubieganiu się o te granty również konieczna będzie współpraca ze światem nauki. Konsorcja stworzone przez przedsiębiorców i naukowców w ramach poddziałania 4.1.4 „Projekty aplikacyjne” POIR mogą zdobyć łącznie 200 mln zł na przedsięwzięcia obejmujące badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe. Organizatorzy naboru czekają na projekty pionierskie w skali globalnej. Eksperci będą oceniać oryginalność przedsięwzięć z punktu widzenia ich wpływu na otoczenie rynkowe. Nabór wystartuje we wrześniu i będzie trwał do grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Konkursy z najdłuższymi terminami naborów