Konrad Makowiecki: Widzimy wiele korzyści dla uczestników obrotu

AS
opublikowano: 29-06-2011, 15:07

Oddzielne CCP (izba rozliczeniowa) i CSD (depozyt) to standard światowy. Jeśli chcemy być centrum finansowym tej części Europy to na pewno krok naprzód - uważa Konrad Makowiecki, KBC Securities N.V.

Zmiany pozytywnie ocenią agencje ratingowe zajmujące się oceną infrastruktury rynków.
Powstaną nowe możliwości biznesowe dla podmiotów świadczących usługi związane z rozliczaniem transakcji dla podmiotów trzecich. Dlatego też w CCP będą nowe typy uczestnictwa, przy czym podmioty krajowe będą mogły świadczyć dla nich usługi tzw. agenta rozrachunku. Te nowe podmioty dodadzą Polskę do swojej palety usług i w związku z tym pojawi się u nas wielu nowych inwestorów, którzy poprawią płynność na GPW i przyczynią się do zmniejszenia spreadów. System zarządzania ryzykiem stosowany przez KDPW_CCP (SPAN) jest rozpoznawalny na świecie. Został opracowany przez giełdę derywatów w Chicago. W Europie wykorzystywany jest m.in. przez Clearnet i poradził sobie m.in. z bankructwem Lehmana. Korzyścią jest też to, że nowy system gwarantowania rozliczeń w ramach CCP limituje wysokość dopłat uczestników (brokerów i custodianów) i ogranicza ich odpowiedzialność do kapitału CCP.
Uczestnicy rynku muszą wprowadzić zmiany informatyczne w systemach (co będzie niewątpliwie kosztem) m.in. w związku z koniecznością wnoszenia depozytów zabezpieczających nie tylko na rynku derywatów ale również na rynku kasowym. Z punktu widzenia inwestorów indywidualnych zmiany będą niewidoczne i neutralne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Konrad Makowiecki: Widzimy wiele korzyści dla uczestników obrotu