Konsolidacja na parach złotówkowych

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
27-10-2016, 19:55

Sytuacja na parach złotówkowych pozostaje niezmieniona. Zarówno para USD/PLN i GBP/PLN w dalszym ciągu budują konsolidacje poniżej kluczowych oporów.

Scenariusz rozgrywający się na parze USD/PLN w ostatnich dniach jest dość podobny. Do południa oglądamy cofnięcie, a po południu uaktywnia się strona popytowa. Dziś jest podobnie – od kilku godzin kurs USD/PLN ponownie podąża na północ. W szerszym terminie sytuacja na tej parze nie uległa w tym tygodniu żadnej zmianie.Odbicie oglądane przez minione dwa tygodnie na parze USD/PLN, zatrzymało się w poniedziałek wewnątrz strefy oporów, wyznaczanej przez górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz 61,8% zniesienie spadków wygenerowanych 24 czerwca br. (3,9740-3,9940). Poniedziałkowy test ważnych oporów skutkował wygenerowaniem lokalnej konsolidacji poniżej tych poziomów. Biorąc pod uwagę zasięg tego cofnięcia oraz dynamikę odbicia z poprzednich dwóch tygodni, to ruch w górę powinien być kontynuowany w najbliższych dniach.

Potwierdzeniem scenariusza wzrostowego będzie oczywiście pokonanie nakreślonej strefy oporów, czyli sforsowanie poziomu 3,9940. Przesądzi to moim zdaniem o tym, że ostatnie wzrosty nie są jedynie falą C w korekcie ABC z 16 sierpnia, ale nową średnioterminową falą wzrostową. A to z kolei będzie oznaczało kontynuację umocnienia dolara amerykańskiego do złotego przynajmniej w okolice tegorocznych ekstremów (4,15).

GBP/PLN

Po dzisiejszym, lepszym od oczekiwań wstępnym odczycie PKB z Wielkiej Brytanii oglądaliśmy umocnienie funta szterlinga do pozostałych walut. Nie trwało ono jednak zbyt długo i po południu waluta ta zaczęła się znowu osłabiać, także do złotego.

Odbicie na parze GBP/PLN też zatrzymało się w poniedziałek przy pierwszych,ważnych poziomach oporu: 38,2% zniesienie sekwencji spadkowej wykształconej na początku września (4,8590), a nieco powyżej przebiega także średnioterminowa linia trendu spadkowego z genezą w czerwcu br. oraz dno poprzedniej fali spadowej wykształcone w połowie sierpnia tego roku (4,89). Po lokalnym cofnięciu, które dotarło jedynie do minimów z 20 października (4,7950), wczoraj kurs tej pary zbliżył się ponownie do wspomnianych oporów i dziś w reakcji na dane makro były one ponownie testowane. Pokonanie tych poziomów otworzyłoby tej parze drogę do większego odreagowania trwających w ostatnich miesiącach spadków – nawet do okolic poziomu 5,20 (geneza na wykresie).

 Sytuacja średnioterminowa na tej parze pozostaje niejednoznaczna, sekwencja spadkowa z genezą w listopadzie ubiegłego roku wygląda już prawie na wypełnioną: sierpniowe odbicie stanowiłoby falę czwartą w tej strukturze, a trwające od początku września spadki falę piątą. Kluczowym pytaniem jest czy wspomnianą falę piątą można już uznać za zakończoną, czy też do jej wypełnienia brakuje jeszcze jednego ruchu w dół.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Konsolidacja na parach złotówkowych