Konsolidacja po poniedziałkowym umocnieniu

X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 02-02-2010, 17:51

Po wczorajszym silnym umocnieniu, przez większość wtorkowych notowań złoty konsolidował się na poziomach z  poniedziałkowego zamknięcia. O godzinie 17:21 kurs USD/PLN testował poziom 2,8529 zł, a EUR/PLN 3,9798 zł.

Konsolidację kursów polskich par po poniedziałkowej przecenie należy zapisać na plus stronie podażowej. Świadczy ona o tym, że ruch do dołu nie był przypadkowy i będzie kontynuowany. Sytuacja techniczna oraz utrzymujący się dobry sentyment do polskiej waluty potwierdza te oczekiwania, wskazując na kontynuację aprecjacji w kolejnych tygodniach. Ruch ten powinny wspierać kolejne dobre dane makroekonomiczne z Polski. Istotnym impulsem popytowym może też być ostateczne rozwiązanie problemu Grecji, które zdejmie ryzyko inwestycyjne z europejskich walut. Pierwszym celem dla USD/PLN są obecnie okolice 2,79 zł (lokalny dołek z połowy stycznia br.), a dla EUR/PLN 3,84 zł (szczyt z października 2008).

Niezależnie od tempa oczekiwanej aprecjacji złotego, cały czas trzeba mieć na uwadze, że inwestorzy nie działają w próżni. Dlatego ewentualne załamanie na rynkach finansowych, wywoła jego osłabienie. W tej chwili źródłem takiego załamania mogą być tylko uzasadnione obawy przed podwyżkami stóp procentowych przez Fed lub inny czołowy bank centralny świata. Takie obawy mogą się pojawić, jeżeli publikowane w najbliższy piątek miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, okaża się znacznie lepsze od prognoz (stopa bezrobocia 10,1 proc.; zatrudnienie w sektorze pozarolniczym +5 tys.).

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane