Konsolidacja WIG20 to cisza przed burzą

Sławomir Koźlarek
opublikowano: 21-08-2006, 00:00

Piątkowa sesja była dobrym podsumowaniem minionego, krótszego tygodnia na GPW. Przebiegał on pod znakiem konsolidacji poniżej poziomu 3000 pkt dla WIG20 i gasnących obrotów. Zwykle taki obrót sprawy jest sygnałem zbliżającego się gwałtownego ożywienia. Pytanie brzmi; w którą stronę pójdzie rynek? Sytuacja techniczna już dawno nie była tak niejednoznaczna, co pokazuje, że większość uczestników ma ten sam dylemat.

Rynki wschodzące pozostają w ostatnich dniach wyraźnie w cieniu. Dobre dane makroekonomiczne w USA, zwiększające szanse na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem, przeszły przez emerging markets praktycznie bez echa. Dobre sesje w Stanach Zjednoczonych niemal w ogóle nie miały przełożenia na nastroje na GPW. Pierwszym wytłumaczeniem jest być może dość słabe zachowanie surowców w ostatnich dniach, drugim — zakończenie sezonu kwartalnych wyników spółek. Gra pod nie odbyła się już wcześniej, teraz następuje okres zawahania i zastanawiania się nad przetasowaniami w portfelu.

Mimo że nastawienie inwestorów jest negatywne (co potwierdza Wigometr), to w rozpoczynającym się tygodniu minimalnie większe szanse dawałbym bykom, z tym jednak zastrzeżeniem, że silny ruch w górę może poprzedzić osunięcie się wskaźnika blue chipów o 80 pkt w dół.

Kluczowe jednak jest to, co w razie wzrostów stanie się na poziomie 3080 pkt. Gdyby został przełamany, stanowić to będzie wyraźny sygnał kupna, a zwyżka powinna zostać zaakcentowana ustanowieniem nowych maksimów. Gdyby jednak nie udało się sforsować tego oporu, wtedy spadek będzie głębszy.

Spośród największych spółek do godnych uwagi zaliczam PKN Orlen, którego cena na obecnym poziomie wydaje się atrakcyjna. Dobrze w razie wzrostów indeksu powinny sobie radzić banki, które korekta potraktowała dość łaskawie. Zdecydowanie unikałbym Agory, gdzie mimo dużych spadków wciąż nie widać sygnałów zakończenia negatywnego trendu. Również w przypadku akcji Netii trudno liczyć na szybkie zakończenie przeceny.

Sławomir Koźlarek, makler DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sławomir Koźlarek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy