Konsolidacje na złotym przed istotnym rozstrzygnięciem

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 01-08-2016, 17:13
Obserwuj w MójPB:

Pary złotówkowe (USD/PLN i EUR/PLN) rozpoczęły tydzień od budowania wąskich konsolidacji powyżej poziomu zeszło-miesięcznych minimów.

Słabszy od oczekiwań i od poprzedniej wartości lipcowy odczyt polskiego indeksu PMI dla przemysłu nie zwiększył znacząco zakresu wahań na tych parach. Kluczową kwestią jest to czy obecne konsolidacje to tylko przystanek przed dalszymi spadkami czy też wyhamowanie aprecjacji złotówki z minionego miesiąca.

USD/PLN

Fala spadkowa na notowaniach USD/PLN wyhamowała w piątek powyżej ważnego wsparcia (61,8% zniesienie odbicia z kwietnia br. – poziom 3,8690). Dzisiaj na tej parze oglądamy wąską konsolidację powyżej wyznaczonych w zeszłym tygodniu ekstremów. Z technicznego punktu widzenia do wypełnienia impulsu spadkowego wygenerowanego w minioną środę po komunikacie z posiedzenia Rezerwy Federalnej brakuje jeszcze jednego ruchu w dół. Obecna konsolidacja w takim układzie stanowiłaby falę czwartą, a modelowy zasięg fali piątej wyznaczałby wspomniany wcześniej poziom 3,8690.Sygnałem zmiany trendu na spadkowy w średnim terminie byłoby jednak dopiero zejście kursu poniżej linii trendu wzrostowego poprowadzonej po dołkach z ostatnich miesięcy, obecnie na poziomie 3,84.

 EUR/PLN

Po silnych spadkach oglądanych do 22 lipca, ruch w dół na parze EUR/PLN wyhamował i od tamtej pory buduje się wąska konsolidacja powyżej wyznaczonych wtedy minimów. Dwie nieudane próby powrotu do wnętrza średnioterminowego kanału wzrostowego z genezą w marcu br. sugerują, że ruch w dół będzie na tej parze kontynuowany. Najbliższe wsparcia wyznaczają: poziom 61,8% zniesienia sekwencji wzrostowej wykształconej w kwietniu tego roku (4,3430) oraz przebiegające nieco niżej minima wyznaczone w dzień brytyjskiego referendum (4,3340). Sforsowanie tych wsparć oraz zejście notowań omawianej pary poniżej linii trendu wzrostowego z genezą w marcu ubiegłego roku (obecnie poziom 4,31) byłoby sygnałem zmiany trendu na spadkowy w średnim terminie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane