Polfa z Mlekovitą inwestują w Egipcie

opublikowano: 31-01-2018, 14:57
aktualizacja: 31-01-2018, 14:58

Mleczarski gigant i farmaceutyczna spółka w likwidacji mają połączyć siły w inwestycji za ponad 280 mln zł.

Tenth of Ramadan - tak nazywa się w miasto, w którym konsorcjum Polfy i Mlekovity ma stworzyć kompleks produkcyjny. Początkowo inwestycja ma wynieść 600 mln funtów egipskich (ponad 113 mln zł), a łącznie – bo mowa jest o dwóch etapach – 1,5 mld funtów egipskich (ok. 283 mln zł). O inwestycji poinformował serwis egypttoday.com, w sprawie nie brakuje jednak niejasności.

Tarek Kabil
Zobacz więcej

Tarek Kabil fot. Bloomberg

- Nie komentuję tych doniesień – ucina Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Mleczna inwestycja

Do końca zamknięcia wydania nie udało nam się pozyskać komentarza Polfy.

Egypttoday.com powołuje się na słowa Tareka Kabila, egipskiego ministra handlu, i na oficjalne oświadczenie ministerstwa, w którym cytowany jest Rafał Bednarczyk, prezes Polfy.

- Egipt to obiecujący rynek inwestycyjny, który ma wielki potencjał produkcji, lokalnego marketingu i eksportu, jest jednym z najlepszych miejsc do robienia biznesu na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce – powiedział Rafał Bednarczyk.

Najpierw ma ruszyć zakład wytwarzający produkty dla dzieci, najprawdopodobniej chodzi o specjalistyczne mleko i odżywki. Kolejno mowa jest również o produkcji mleka, masła i serów. Tarek Kabil miał poinformować dziennikarzy na spotkaniu również o innych projektach inwestycyjnych polskiej grupy – w branży farmaceutycznej.

Mlekovita to jeden z krajowych liderów mleczarstwa z rocznymi przychodami przekraczającymi 4 mld zł. Nie inwestowała jednak do tej pory za granicą. Egipski zakład będzie w ogóle pierwszą inwestycją zagraniczną polskich mleczarzy. O konieczności budowy poza krajem, a nie samego eksportu (na który trafia około jedna trzecia produkcji) słychać w branży od jakiegoś czasu.

Farmaceutyczne problemy

Tymczasem Polfa to spółka, o której w ostatnich latach mówiło się niemal wyłącznie w kontekście jej problemów – i to sporych. W 2012 r. BM Medical, notowany na NewConnect dystrybutor urządzeń dla cukrzyków, kupił od grupy Ciech Polfę, zajmującą się przede wszystkim dystrybucją farmaceutyków na rynkach wschodnich. Notowana na małym rynku spółka zmieniła potem nazwę na Polfa.

Przestawiano wtedy plany transferu na GPW i dynamicznej ekspansji, a także pozyskania silnego inwestora. Nic z tego nie wyszło. W sierpniu 2014 r. Polfa nie wykupiła obligacji, a kilka miesięcy później do sądu trafił pierwszy wniosek o jej upadłość. Początkowo wierzyciele żądali likwidacji, potem upadłość zmieniono na układową, ale ostatnie dane z rejestru sądowego wskazują na to, że i to się nie udało.

„W ramach toczącego się postępowania upadłościowego Polfa w upadłości likwidacyjnej postanowieniem z dnia 18 września 2017 r. został zmieniony sposób prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego" - czytamy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Polfa została wykluczona z notowań na NewConnect w marcu 2016 r. Ostatni dostępny raport dotyczy pierwszego półrocza 2016 r. Spółka miała wtedy 70 tys. zł przychodów ze sprzedaży i 750 tys. zł straty netto oraz ujemne kapitały własne. W liście do akcjonariuszy, dołączonym do sprawozdania za 2015 r., prezes Rafał Bednarczyk opisywał sytuację Polfy w czarnych barwach.

„Komornicy od początku roku systematycznie blokowali najpierw wszystkie rachunki bankowe spółki, a następnie wzywali kontrahentów spółki do zapłaty za jej usługi bezpośrednio do komornika. Doprowadziło to do stopniowego zablokowania poszczególnych kontraktów handlowych, najpierw opartych na eksporcie leków gotowych, a następnie także na imporcie substancji do produkcji farmaceutycznej" - pisał Rafał Bednarczyk.

Według komunikatu ze strony egipskiego ministerstwa handlu inwestycja Polfy i Mlekovity ma być współfinansowana przez „polski bank rozwoju”. Spytaliśmy więc o tę sprawę przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Nic o tym nie wiemy – usłyszeliśmy w BGK.

GoEgypt na razie bez szału

Gdyby Polfa i Mlekovita zgodnie z zapowiedziami postawiły fabrykę, byłaby to pierwsza polska inwestycja w Egipcie na taką skalę. Ostatnie doniesienia o wielkości polskiego zaangażowania w tym kraju podawane na stronie prowadzonej przez polską ambasadę w Kairze mówią o 6,5 mln USD i dwóch znanych firmach – Geofizyce Toruń i Can-Packu, dane te pochodzą jednak z 2013 r. W nowszych doniesieniach mowa jest o tym, że „wiele polskich firm ograniczyło działalność po 2011 r., kiedy Egipt stał się miejscem niepokojów społeczno-politycznych”. Jednocześnie w rządowym programie GoAfrica i poradniku stworzonym dla naszych przedsiębiorców pochodzącym z 2017 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zwraca uwagę, że Bank Goldman Sachs włączył Egipt do grupy N-11 (next eleven), czyli krajów które prawdopodobnie dołączą do grona największych gospodarek światowych. Według OECD, perspektywy dla inwestycji w Egipcie są pozytywne – jest to jednak silnie powiązane ze realizowaniem przez rząd przyjętego pakietu reform. Jeśli będzie on realizowany, w Egipcie spodziewany jest dynamiczny wzrost gospodarczy. Produkcja żywności jest jednym z priorytetów egipskiego rządu, mowa była jednak raczej o produkcji surowców, m.in. mocniejszego uniezależnienia się od importu pszenicy,  a nie przetwórstwa żywności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH, MZAT, gypttoday.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Polfa z Mlekovitą inwestują w Egipcie