Konsorcjum Ströer/AMS obroniło wiaty w sądzie

Anna Pronińska
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Droga do podpisania warszawskiej umowy w formule PPP została otwarta, choć przegrani nie składają broni.

Czy to już koniec epopei, zatytułowanej „Wiaty w PPP”? Po niemal trzech latach władze Warszawy zbliżają się do finału postępowania, które zwycięzcy — konsorcjum Ströer Polska i AMS (spółka giełdowej Agory) — daje prawo do wymiany 1580 przystanków (miasto oszacowało wartość inwestycji na 200 mln zł) i czerpania dochodów z reklam. Przegrane konsorcjum CAM Polski Outdoor i giełdowego CAM Media zaskarżyło wybór tej oferty. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) nie pozostawił cienia wątpliwości. W całości odrzucił skargę przegranego konsorcjum. Wyrok jest nieprawomocny.

— Sąd potwierdził naszą argumentację. Poczekajmy na uprawomocnienie się wyroku — mówi Marek Kuzaka, prezes AMS.

— Wyrok potwierdził prawidłowe działania miasta i dochowanie przez nas należytej staranności. Po konsultacji z naszymi prawnikami ustalimy kolejne kroki. Chcielibyśmy po Wielkanocy zawrzeć umowę — mówi Tomasz Gamdzyk, naczelnik wydziału architektury i planowania przestrzennego stołecznego ratusza.

Formalnych przeszkód nie widzi mecenas Jacek Kosiński, który bronił wygranego konsorcjum.

— Ustawa o koncesji wyraźnie podaje, że jedynie wniesienie skargi do WSA wstrzymuje podpisanie umowy. Częstą praktyką jest jednak wstrzymanie do finalnego rozstrzygnięcia. Byłem przekonany, że zapadnie korzystny dla nas wyrok. Argumenty skarżących były bezzasadne, nielogiczne i oderwane od rzeczywistości. Sąd wszystkie oddalił — mówi Jacek Kosiński z kancelarii Kurzyński/Kosiński/Łyszyk. Przegranemu przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego i zamierza z niej skorzystać. To nie wszystko. Firma złożyła zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— CAM Media podtrzymuje twierdzenia, że AMS i Ströer zawarli zakazane porozumienie antykonkurencyjne — zmowę przetargową. W ocenie CAM Media, powinno to zakończyć się stwierdzeniem przez WSA nieważności złożonej przez AMS i Ströer oferty. Prezes UOKiK został już powiadomiony o sprawie — informują przedstawiciele CAM Media. Zdaniem wiceprezesa Pawła Orłowskiego, AMS i Ströer (mają 70 proc. rynku outdoorowego Warszawy) mogły samodzielnie startować w postępowaniu na wiaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu