Konsorcjum zeszło z budowy Stadionu Śląskiego

  • Emil Górecki
21-06-2013, 10:29

Konsorcjum Mostostalu Zabrze, Hochtief Polska (jako lider), Hochtief Solutions i Thermoserr odstąpiło od umowy zawartej z Marszałkiem Województwa Śląskiego na zadaszenie widowni oraz niezbędnej infrastruktury technicznej Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Jak poinformowało - w związku z zaistniałym po stronie zamawiającego zawinionym opóźnieniem, jak również istotnym niedopełnieniem przez niego zobowiązań kontraktowych.

Wizualizacja Stadionu Śląskiego, źródło: stadionslaski.pl
Zobacz więcej

Wizualizacja Stadionu Śląskiego, źródło: stadionslaski.pl

Kontrakt był podpisany w lipcu 2009 r. W połowie lipca 2011 r. doszło do awarii w końcowej fazie podnoszenia konstrukcji linowej dachu. W wyniku ekspertyz niezależnych ośrodków naukowo-badawczych, obalone zostały zarzuty zamawiającego dotyczące wadliwego wykonawstwa odlewów lub błędów w montażu, wskazując jednocześnie, że główną przyczyną awarii były błędy projektowe. Zaistniała konieczność zmiany projektu, za który odpowiadał zamawiający.

W marcu 2013 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie wydał decyzję nakazującą inwestorowi zaniechanie dalszych robót budowlanych według zatwierdzonego projektu.

Stagnacja w rozmowach z inwestorem, przestój w pracach budowlanych, upływ okresu gwarancji i rękojmi  na zakupione materiały i urządzenia naraża konsorcjum na dodatkowe koszty, trudne do jednoznacznego oszacowania na obecnym etapie. Mostostal Zabrze zapewnia jednak, że zrealizował wszelkie prace niezwiązane bezpośrednio z zadaszeniem i nie przewiduje żadnych negatywnych skutków finansowych wynikających z odstąpienia od umowy.

- Odstąpienie od niniejszej umowy było jedynym, optymalnym rozwiązaniem w danej sytuacji – czytamy w oświadczeniu spółki.

Wczoraj konsorcjum złożyło w Sądzie Okręgowym w Katowicach wniosek o zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych w postaci ustalenia braku jakichkolwiek podstaw do skorzystania z gwarancji. Wartość przedmiotu zabezpieczenia przypadającego na całe konsorcjum wynosi 36 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Konsorcjum zeszło z budowy Stadionu Śląskiego