Konstruuje się dość typowo

Kamil Kosiński
opublikowano: 18-05-2005, 00:00

Tak jak przy budowie innych systemów IT, i w przypadku GIS najważniejsza jest analiza przedwdrożeniowa.

Zdaniem przedstawicieli branży informatycznej, tworzenie systemu informacji przestrzennej (GIS) na etapie projektowania nie odbiega znacząco od przygotowywania innych systemów IT.

— Jedynym dodatkowym kryterium koniecznym do weryfikacji jest ustalenie źródeł danych mapowych tak, aby zapewnić ich spójność i odpowiednią jakość — twierdzi Janusz Marcinkowski, architekt rozwiązań biznesowych sektora telekomunikacyjnego w Computerlandzie.

— Istotnym czynnikiem wyróżniającym systemy GIS spośród innych systemów IT w procesie planowania i projektowania jest dobór danych przestrzennych oraz map cyfrowych, na których wizualizowane są informacje i prowadzone analizy. Wyposażenie systemu w dane geograficzne to najważniejszy etap jego budowy. Jakość tych danych decyduje często o funkcjonalności systemu i powodzeniu wdrożenia. Mapy cyfrowe to także jeden z najpoważniejszych kosztów wdrożenia systemu GIS — zaznacza Karol Wesołowski z Techmexu.

Pierwszym etapem wdrożenia systemu informacji przestrzennej są analizy potrzeb oraz wykonalności projektu, w trakcie której zamawiający musi bardzo dokładnie określić, które z procesów ma zamiar obsłużyć w systemie GIS, kto ma z niego korzystać i w jakim wymiarze. Potem następuje faza dobrania technologii, czyli oprogramowania oraz doboru map cyfrowych i danych przestrzennych zasilających system.

— Obie te czynności należy wykonywać równolegle, ponieważ proces pozyskiwania map cyfrowych dopasowanych do potrzeb systemu jest najczęściej długotrwały — dodaje Karol Wesołowski.

Sprawdzić na wycinku

Jego zdaniem, uruchomienie systemu informacji przestrzennej w przedsiębiorstwie powinno oznaczać usprawnienie elementów związanych z wyszukiwaniem elementów sieci. Dlatego należy zidentyfikować wszystkich użytkowników i beneficjentów oraz zastanowić się, które czynności przez nich wykonywane mogą być wspierane GIS-em.

— Nie jestem zwolennikiem przebudowy procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Raczej proponuję przeniesienie istniejących procesów do elastycznej platformy, a optymalizację wykonywać dopiero po wdrożeniu pilotażowym — mówi Janusz Marcinkowski.

Wdrożenie pilotażowe powinno obejmować pełną, zakładaną funkcjonalność systemu dla wybranego obszaru geograficznego, np. jednego rejonu działania przedsiębiorstwa. Pozwoli to ograniczyć koszty i wyłapać wszystkie uwarunkowania, które pojawią się przy wdrażaniu kompletnego systemu.

Skutki zaniedbań

Zdaniem Karola Wesołowskiego, projektowanie i wdrażanie systemu GIS powoduje wychwycenie wielu nowych możliwości poprawienia działań operacyjnych oraz skuteczności zarządzania przedsiębiorstwem. Nie powoduje to więc ograniczeń, a odwrotnie — rozwój firmy w kierunku bardziej efektywnego zarządzania.

— Przygotowanie firmy do wdrożenia systemu GIS to przede wszystkim możliwie najbardziej precyzyjne określenie potrzeb oraz wskazanie celu i zakresu wdrożenia. Brak strategii i konsekwencji w początkowej fazie projektu prowadzi często do niepotrzebnych kosztów na dalszych etapach wdrożenia — podkreśla Karol Wesołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu