Konta oszczędnościowe biją lokaty

Monika Dekrewicz Bankier.pl
05-04-2017, 22:00

Ranking: Na rachunku z dodatkowymi warunkami można liczyć na 3,5 proc., na tym bez nadmiaru gwiazdek na 2,23 proc.

W przeciwieństwie do lokat bankowych, w których często zachodzą zmiany w oprocentowaniu, banki rzadziej decydują się na ten ruch w przypadku kont oszczędnościowych. Oferty z czołówki każdego z zestawień utrzymały tę samą stawkę co w ubiegłym miesiącu. Nie zabrakło jednak nowości, jaką jest znalezienie się w rankingu Pocztowego Konta 500+. Bank Pocztowy na rocznicę wejścia w życie programu Rodzina 500+ zmienił warunki oferty na bardziej korzystne dla posiadaczy większych oszczędności. Do 31 marca konto oferowało 4 proc. w skali roku, ale tylko do kwoty wynoszącej 5 tys. zł. Nadwyżka była objęta stawką 0,40 proc. w skali roku. Obecnie jest to niższa stawka, ale dla większej sumy (3 proc. w skali roku do kwoty 10 tys. zł). Oprocentowanie standardowe pozostało na takim samym poziomie.

Kolejny już miesiąc konta oszczędnościowe biją na głowę najlepsze lokaty miesięczne. W przypadku rachunków z dodatkowymi warunkami najlepsza oferta dla 10 tys. zł posiada stawkę 3,50 proc., czyli tyle samo co najwyżej oprocentowana lokata miesięczna. Biorąc pod uwagę propozycje zajmujące piąte miejsca w odpowiadających sobie zestawieniach, sytuacja wygląda jednak inaczej.Konto oszczędnościowe Lion’s Excellence w Lion’s Banku, plasujące się na ostatniej pozycji w TOP5, ma stawkę 2,40 proc. w skali roku, natomiast oferta z piątego miejsca kwietniowego rankingu najlepszych lokat miesięcznych na 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami daje aż o 1 pkt proc. mniej. Niższe stawki na lokatach można również zaobserwować w przypadku ofert bez dodatkowych warunków.

Bez przeszkód

Atrakcyjna stawka na koncie oszczędnościowym idzie zwykle w parze z wieloma dodatkowymi warunkami do spełnienia. Wśród nich można znaleźć nie tylko posiadanie kontra osobistego, ale również zasilanie go określoną kwotą czy dokonywanie płatności bezgotówkowych. Niektóre instytucje cenią sobie także nowe pieniądze. Dla klientów, których zniechęca taka lista wymogów, banki przygotowały konta oszczędnościowe działające samodzielnie, bez dodatkowych produktów i warunków.

Posiadacz oszczędności w wysokości 10 tys. zł powinien rozważyć propozycję Toyota Banku. Stawka na Indeksowanym Rachunku Oszczędnościowym wynosi 2,23 proc. w skali roku i jest uzależniona od wysokości stawki WIBOR 3M. Konto jest objęte opłatą miesięczną w wysokości 30 zł, jednak brak dokonywania wypłat z konta w danym miesiącu pozwoli na bezpłatną obsługę rachunku. Druga lokata w zestawieniu należy do BOŚ Banku. Konto EKOprofit działa nie tylko w powiązaniu z rachunkiem osobistym. Klienci, którzy nie chcą go zakładać, mogą otrzymywać oprocentowanie w wysokości 1,65 proc. w skali roku. Trzecie miejsce zajmują dwa rachunki ze stawką wynoszącą 1,50 proc. w skali roku. Takie oprocentowanie jest dostępne w BGŻOptima (Konto BGŻOptima) oraz w Lion’s Banku (Lion’s Excellence).

Znajomy lider

Na pierwszym miejscu rankingu z dodatkowymi warunkami jest ta sama oferta, co przed rokiem. Nie zmieniła się także stawka, którą można na niej znaleźć. Pomijając lidera, pozostałe pozycje w tym zestawieniu zajmują oferty, które przyniosą niższy zysk niż propozycje z kwietnia 2016 r. Stawka 3,50 proc. w skali roku jest do osiągnięcia dla klientów, którzy posiadają umowę z Orange na usługi mobilne lub w ramach oferty na kartę. Po założeniu konta osobistego w banku oraz dokonywaniu płatności bezgotówkowych kartą debetową (300 zł miesięcznie) będą mogli się cieszyć po miesiącu odsetkami w wysokości około 23 zł.

Na drugiej pozycji znajdują się dwa rachunki, z których największe korzyści wydobędą beneficjenci programu Rodzina 500+. Stawka na obu produktach wynosi 3 proc. w skali roku. Pierwszy z nich to nowość w zestawieniu — Pocztowe Konto 500+ Banku Pocztowego. Rachunek jest dostępny od roku, jednak bank zmienił jego warunki, co pozwoliło na dołączenie do TOP5 najlepszych rachunków oszczędnościowych. Pieniądze klienta zostaną objęte taką stawką, jeśli to właśnie na to konto będzie trafiało świadczenie. Klienci, którzy nie korzystają z programu, również mogą założyć rachunek. W tym wypadku stawka wynosi jednak 0,40 proc. w skali roku.

W przypadku Konta EKOprofit w BOŚ Banku do warunków należy posiadanie konta osobistego z wpływami świadczenia, zasilanie konta oszczędnościowego kwotą wynoszącą nie mniej niż 500 zł, korzystanie z dołączonej do rachunku karty debetowej oraz brak dokonywania wypłat z Konta EKOprofit w danym kwartale. Bank przygotował atrakcyjną ofertę także dla pozostałych klientów. Warunki oferty na 2,75 proc. w skali roku są podobne, z tym że konto osobiste prowadzone w BOŚ Banku będzie musiało zostać zasilone kwotą 1 tys. zł.

2,55 proc. w skali roku to natomiast stawka, którą proponuje Deutsche Bank na db Koncie Oszczędnościowym Plus znajdującym się na trzecim miejscu w rankingu. Warunki oferty nie należą do skomplikowanych. Aby z niej skorzystać, trzeba ulokować nowe pieniądze lub być nowym klientem banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Konta oszczędnościowe biją lokaty