Kontra podaży

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 30-05-2014, 19:35

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych nie była szczególnie emocjonująca – przynajmniej do finałowego fixingu.

Wprawdzie przez cały dzień rynek zachowywał się słabiej od otoczenia, ale przez wiele godzin podaż pozostawała słaba a obrót mizerny. Jednak z całości notowań w pamięci inwestorów pozostanie końcowy fixing, w trakcie którego pojawiła się dynamiczna podaż na akcjach wielu spółek.

Starczy powiedzieć,  iż w końcowym akordzie sesji na rynek rzucono akcji za przeszło 500 mln złotych, licząc tylko dla WIG20, gdy w całym dniu licznik indeksu pokazał przeszło 1 mld. Inaczej mówiąc połowa obrotu na piątkowej sesji przypadła na atak podaży, który przełożył się przesunięcie indeksu o 0,4 procent i przesądził o dziennej stracie na poziomie 1,4 procent. Tak dynamiczny ruch rynku nie może przejść bez echa i zapewne w poniedziałek GPW będzie odczuwała efekty wyjścia dużego inwestora. Już dziś widoczne są konsekwencje techniczne w postaci powrotu indeksu największych spółek pod linię trendu spadkowego, której pokonanie w poprzednim tygodniu wywołało falę zakupów graczy zakładających średniookresowe przesilenie.

Dziś z sygnału kupna związanego z połamaniem trendu nie ma już nic i w nowy tydzień rynek wejdzie z wątpliwościami na temat możliwości strony popytowej. Tylko technicznie patrząc zamknięcie pod trendem spadkowym i pod wsparciem na 2431 pkt. kieruje uwagę na rejon 2400 pkt.

Przy nerwowej reakcji na dzisiejszy fixing i pomocy ze strony giełd otoczenia, gdzie na plan pierwszy wybija się spotkanie niemieckiego DAX-a z psychologiczną barierą 10000 pkt., nie można wykluczyć nawet szybkiego testu rejonu 2371 pkt. Niezależnie od lokalnego układu sił, w nowym tygodniu warto przygotować się na większą dawkę zmienności, której dostarczą reakcje świata na dane z USA i jedno z najważniejszych wydarzeń czerwca, jakim jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego o pomocy gospodarce strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kontra podaży