Kontrakty bez liniowego

JBR
opublikowano: 20-07-2007, 00:00

Nie ma na razie co liczyć, że menedżerowie na kontraktach będą mieć większe koszty i płacić tylko 19-procentowy PIT.

Nie ma na razie co liczyć, że menedżerowie na kontraktach będą mieć większe koszty i płacić tylko 19-procentowy PIT.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny (TK) badał, na wniosek rzecznika praw obywatelskich (RPO), przepis ustawy o PIT klasyfikujący kontrakty menedżerskie i umowy o zarządzanie jako działalność wykonywaną osobiście. Podatnicy osiągający przychody z tych umów, choćby prowadzili działalność gospodarczą, nie cieszą się przywilejami przedsiębiorców: nie mogą opodatkować się liniowo ani nie mogą odliczać kosztów uzyskania przychodu. RPO uważa, że przepis, choć znowelizowany, jest nadal nieprecyzyjny i budzi wątpliwości interpretacyjne, bo nigdzie nie ma definicji „działalności wykonywanej osobiście”.

— Przepis został uściślony po to, by menedżerowie nie omijali prawa. Nie mogą np. odliczać kosztów uzyskania przychodu, bo to nie oni je ponoszą, tylko zarządzane przez nich przedsiębiorstwo. Inaczej uznawaliby za koszty czwarty samochód żony — denerwował się poseł Marek Wikiński (SLD), broniący tego przepisu.

TK uznał, że przepis, wbrew sugestiom RPO, jest precyzyjny.

— Przed 2003 r. zapis mógł budzić wątpliwości i właśnie dlatego znowelizowano go ponad trzy lata temu. Ta nowelizacja, jak na polskie warunki regulacji podatkowych, jest prawidłowa — uzasadniał sędzia Mirosław Wyrzykowski.

Stwierdził, że to właśnie jednoznaczność, a nie wieloznaczność przepisu doprowadziła zainteresowanych do TK.

— Ale postulat przemyślenia sposobu opodatkowania kontraktów powinien być skierowany do ustawodawcy, nie do TK. Ustawodawca stwierdził, że zaliczenie akurat tych przychodów do działalności wykonywanej osobiście jest dopuszczalne, choć mniej korzystne dla tej grupy podatników — dodał sędzia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kontrakty bez liniowego