Kontrakty czekają na raport z rynku pracy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2022, 13:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po mieszanie zakończonej czwartkowej sesji, przed otwarciem dzisiejszej nadal panują nerwowe nastroje. Inwestorzy wyczekują na prezentacje bardzo istotnych rządowych danych z rynku pracy, które mogą wpłynąć na kolejne decyzje władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych.

fot. Bloomberg

Wycena kontraltów terminowych poddaje się lekkiej przecenie, co może zapowiadać ujemne otwarcie handlu na rynku kasowym. Czy tak istotnie się stanie, zależeć będzie od jakości raportu z rynku pracy.

Oczekuje się, że w listopadzie w amerykańskiej gospodarce poza rolnictwem stworzonych zostało około 200 tys. miejsc pracy, zaś stopa bezrobocia utrzymała się na październikowym poziomie 3,7 proc. Oznaczałoby to najmniejszy miesięczny wzrost od niemal dwóch lat. Schłodzenie koniunktury na rynku pracy może zachęcić władze monetarne do uelastycznienia swojego stanowiska, a w konsekwencji spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych. I właśnie na to liczą inwestorzy. Złagodzenie oczekiwań inflacyjnych potwierdzają zakłady o to, do jakiego poziomu dojdzie FOMC z podwyżkami. Obecnie zeszły one do 4,9-50 proc. Gracze wyceniają na 91 proc. szanse, że FOMC podczas grudniowego posiedzenia podniesie koszt pieniądza o 50 punktów bazowych. Do niedawna dominowało przeświadczenie, że będzie to kolejna 75-pkt podwyżka.

Oprócz danych z rynku pracy w kalendarzu nie ma innych odczytów. „Produkować” się natomiast będą przedstawiciele Fed. Dzisiaj swoje wystąpienia mają zaplanowane Tom Barkin z oddziału Fed z Richmond oraz Charles Evans stojący na czele Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych utrzymywały się tuż przy najniższych poziomach od 2,5 miesiąca, po spadku o 45 punktów bazowych w zeszłym miesiącu.

Wahaniom poddaje się z kolei kurs kontraktów na ropę. Kończący się tydzień surowiec, będący swoistym barometrem globalnej koniunktury gospodarczej może zaliczyć do udanych notując największy wzrost od niemal dwóch i pół miesięcy.

Na dwie godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym wycena futures na indeksy amerykańskich giełd zniżkowała odpowiednio o: 0,10 proc. w przypadku DJ IA, o 0,10 w przypadku S&P500 i 0,16 proc. dla Nasdaq 100.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane