Kontrakty na indeksy rynków akcji w USA spadają, drożeją obligacje

opublikowano: 16-09-2019, 14:11

Kontrakty na indeksy amerykańskich rynków akcji sygnalizują spadki na otwarciu, popytem cieszą się natomiast obligacje USA.

Na nastroje inwestorów najmocniej wpływa sobotni atak na saudyjskie instalacje naftowe, który spowodował zniknięcie 5 proc. globalnej podaży ropy i gwałtowny skok notowań surowca. Niepokój inwestorów powoduje zarówno obawa niedostatecznej podaży ropy oraz skutków wzrostu jej ceny na gospodarkę, jak i zapowiedź odwetu wobec sprawców ataku, wygłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa.

Kontrakt na średnią Dow Jones spada o 0,4 proc. Może to oznaczać przerwanie serii ośmiu wzrostów z rzędu indeksu blue chipów. Kontrakt na S&P500 także spada o 0,4 proc. Kontrakt na Nasdaq-100 traci 0,6 proc.

W piątek DJIA i S&P500 kończyły sesję tylko o 0,5 proc. poniżej historycznych maksimów.

Poszukiwanie przez inwestorów „bezpiecznych przystani” spowodowało wzrost popytu na obligacje USA. W przypadku 10-letnich rentowność spadła o 6,8 pkt. bazowego do 1,833 proc. Rentowność „dwulatek” spadła o 5,4 pkt. bazowego i wynosiła 1,747 proc., a obligacji 30-letnich spadła o 7 pkt. bazowych do 2,304 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane