Kontrakty na VIX sygnalizują korektę S&P500

MD
opublikowano: 10-08-2009, 10:34

Kontrakty terminowe na tzw. indeks strachu zapowiadają, że rynek nie liczy na utrzymanie się wzrostów w USA we  wrześniu, historycznie najgorszym miesiącu na Wall Street.

Rynek obstawia, że VIX - tzw. indeks strachu, wzrośnie o 13 proc. przez kolejne pięć tygodni, oszacował Bloomberg na podstawie wyceny kontraktów terminowych. Wskaźnik poruszał się w przeciwnym kierunku wobec S&P500 przez 81 proc. czasu w minionych pięciu latach. Po raz ostatni oczekiwania rynku były podobne w sierpniu 2008 roku, krótko przed największym spadkiem S&P500 od 21 lat.

Wrzesień jest, bazując na danych historycznych, najgorszym miesiącem dla amerykańskich rynków akcji. Od 1928 roku akcje amerykańskich spółek taniały w tym miesiącu średnio o 1,3 proc. W ubiegłym roku S&P500 stracił we wrześniu 9,1 proc., głównie za sprawą paniki wywołanej upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Największy spadek we wrześniu zanotowano w 1931 roku. Indeks spadł wówczas aż o 30 proc.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane