Kontrakty rosną w oczekiwaniu na dane makro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-10-2021, 13:45

Po środowych spadkach na Wall Street, w czwartek nastroje inwestorów uległy poprawie co przejawia się w rosnącej wycenie kontraktów na indeksy amerykańskich giełd.

fot. Bloomberg

Tym razem argumentów przemawiających za pobijaniem wycen handlujący upatrują w wynikach kwartalnych spółek oraz nadziejach związanych z danymi makro, których seria trafi dzisiaj na parkiet.

W dzisiejszym kalendarium zaplanowane są ważne odczyty. Najistotniejszymi będą wstępne dane o wzroście PKB w III kw. oraz o liczbie bezrobotnych. W przypadku PKB oczekuje się wzrostu w ujęciu annualizowanym o 2,7 proc. co oznaczać będzie mocne wyhamowanie dynamiki z II kwartału, warto jednak pamiętać, że okres kwiecień-czerwiec zeszłego roku był jednym z najgorszych w historii amerykańskiej gospodarki więc nie było trudno o spektakularne odbicie.

Z kolei liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych ma pozostać na zbliżonym poziomie jak tydzień wcześniej (290 tys. przed ewentualną korektą).

Lepsze nastroje na parkiecie są m.in. zasługą Forda. Wicelider amerykańskiego rynku motoryzacyjnego pochwalił się nadspodziewanie dobrymi wynikami za III kwartał i podwyższył kolejny raz cele finansowe na bieżący rok.

W przedsesyjnym handlu drożeją też udziały koncernu Caterpillar, jednego z największych na świecie producentów ciężkiego sprzętu budowlanego.

Korekcie poddaje się natomiast ropa, która zdołała roztrwonić wszystkie zyski wygenerowane od początku tego tygodnia. Przecena determinowana jest zaskakującym wzrostem zapasów surowca i paliw w USA. Należy oczekiwać, że zniżka wyceny doprowadzi do spadków cen akcji koncernów paliwowo-energetycznych.

Około godziny 13:35 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,22 proc. Na wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,30 proc. zaś na Nasdaq o 0,55 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane