Kontrakty w USA sygnalizują słabnięcie wycen spółek wzrostowych

opublikowano: 27-01-2023, 13:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wyniki i prognozy Intela mogą przesądzić w piątek o spadku cen akcji spółek wzrostowych. Nastroje mogą zmienić dane makro.

Na około dwie godziny przed rozpoczęciem sesji na Wall Street kontrakt na Średnią Przemysłową Dow Jones rósł o mniej niż 0,1 proc. Kontrakt na S&P500 spadał o 0,2 proc., a na Nasdaq 100 szedł w dół o 0,3 proc.

Po czwartkowej sesji gorsze niż oczekiwano wyniki kwartalne i mocno pesymistyczne prognozy przedstawił Intel. Akcje producenta mikroprocesorów tanieją w handlu międzysesyjnym o prawie 10 proc. Spadają ceny także innych producentów chipów. W handlu przedsesyjnym tanieją także akcje Chevron, który pokazał niższy niż oczekiwano wynik kwartalny choć rekordowy roczny. Część inwestorów być może zdecydowała się na realizację zysku na akcjach koncernu naftowego, które w czwartek zdrożały o prawie 5 proc. po zapowiedzi gigantycznego buybacku. Motywacją może być niepewność związana z publikacją w piątek przed sesją danych makro, które mogą mieć wpływ na politykę monetarną. Chodzi głównie o preferowaną przez Fed miarę inflacji, czyli indeks inflacji bazowej cen konsumpcji (PCE). Rynek spodziewa się jej spadku w grudniu w ujęciu rocznym do 4,4 proc. z 4,7 proc. w listopadzie. W ujęciu miesięcznym ma wzrosnąć do 0,3 proc. z 0,2 proc. w poprzednim miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane