Kontrakty wskazują na optymizm inwstorów przed danymi o CPI

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-09-2022, 13:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem wtorku, przynajmniej w sferze ekonomicznej, będzie prezentacja danych o sierpniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych. Od „jakości” zaprezentowanego odczytu w dużej mierze zależeć będzie przebieg dzisiejszej sesji na amerykańskich giełdach, a być może i kilku kolejnych, poprzedzających przyszłotygodniową decyzję FOMC ws. stóp procentowych.

fot. Bloomberg

Kontrakty terminowe na indeksy parkietów w USA wskazują, że na razie nastroje pozostają optymistyczne, pozwalając inwestorom zwiększać zaangażowanie w akcje. Około godziny 13:30, czyli na godzinę przed publikacją odczytu o CPI i na dwie przed uruchomieniem handlu na rynku kasowym futures na indeks DJ IA rosły o 0,61 proc. Kontrakty na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkowały o 0,65 proc. zaś na technologiczny Nasdaq 100 o 0,62 proc.

Rynek ma nadzieję, że inflacja w Stanach Zjednoczonych jeśli już nie osiągnęła szczyt, to jest bardzo blisko niego. Prognozy zakładają, że w sierpniu liczona ogółem inflacja cen konsumenckich odnotował spadek o 0,1 proc. w skali miesiąca i wzrost o 8,1 proc. w porównaniu do sierpnia 2021 r. W obu przypadkach oznaczałoby to wyhamowanie wzrostowej tendencji dając nadzieję, że Fed może nieco złagodzić swoje nastawienie. Istotniejszy może okazać się odczyt tzw. bazowej CPI, czyli nie uwzględniającej poddających się silnym wahaniom cen żywności i energii. Wskaźnik ten lepiej bowiem obrazuje długoterminowe tendencje w gospodarce.

Tak więc, jeśli tylko odczyty nie okażą się gorsze od oczekiwań, jest spora szansa na podtrzymanie wzrostów na rynku akcji.

W przyszłym tygodniu we wtorek i środę odbyć się ma dwudniowe posiedzenie FOMC, na koniec którego przestawiona zostanie decyzja odnośnie stóp procentowych. Inwestorzy zdają się być już pogodzeni z tym, że Fed jeszcze raz podniesie stawki o 75 punktów bazowych, choć mają nadzieję, że będzie to po raz ostatni w tak dużej skali.

W kontekście handlu akcjami warto wspomnieć o przedłużającej się już do piątej sesji z rzędu korekcie na dolarze. To dobra informacja przede wszystkich dla tych firm, które działają poza Stanami Zjednoczonymi i generują przychody w walutach obcych, oraz ich akcjonariuszy, gdyż oznacza wyższe zyski.

Korekta dosięgła rentowności amerykańskich obligacji. W przypadku benchmarkowych 10-latek po trzech dniach wzrostów zyski spadły w okolice 3,31 proc.

W dalszym ciągu obserwowana jest huśtawka na rynku ropy. Dzisiaj też po słabym początku dnia, notowania surowca odbiły i zyskują około 1,6 proc. m.in. dzięki osłabieniu dolara w którym kontrakty są wycenianie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane