Kontrakty z niewielkimi zyskami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2023, 13:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wtorkowy powrót na giełdy inwestorów z USA po przedłużonym weekendzie okazał się zaskakująco słaby. Indeksy zaliczyły spadki, a szczególnie źle zaprezentowała się prestiżowa średnia Dow Jones IA. Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się S&P500 i Nasdaq.

fot. Bloomberg

Dzisiaj – jak na razie – nastroje inwestorów nadal pozostają niepewne, choć wahająca się wycena kontraktów na indeksy może sugerować, że są chętni na podbijanie wycen.

Dzisiaj na przebieg sesji oddziaływać mogą dwa podstawowe czynniki. Pierwszy to dane makro, a drugi to kolejne sprawozdania spółek za ostatni kwartał 2022 r.

Kalendarium danych makro w środę obfituje w kilka ważnych dla rynku odczytów. I tak na pierwszy plan wychodzą dane o inflacji producenckiej w grudniu. Oczekiwany jest kolejny jej spadek w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc. oraz wyhamowanie tendencji wzrostowej w ujęciu rocznym do 6,8 proc. Również w ujęciu bazowym inflacja powinna wykazać sygnały spowolnienia.

Ważne będą również raporty o sprzedaży detalicznej (prognoza zakłada niestety jej spadek w grudniu) oraz o produkcji przemysłowej (prognoza spadku o 0,1 proc.) i wykorzystanie mocy produkcyjnych (spodziewane utrzymanie poziomu z listopada 79,7 proc.).

Oprócz tego zaprezentowane mają być też odczyty dotyczące zapasów niesprzedanych towarów, indeks rynku nieruchomości oraz miesięczny napływ kapitałów.

Inwestorzy wczytywać się też będą zapewne w tzw. Beżową Księgę Fed, cykliczny raport władz monetarnych o sytuacji gospodarczej w USA.

W programie dnia „zakontraktowane” są też wystąpienia publiczne aż czterech ważnych przedstawicieli Fed. Chodzi o szefów oddziałów Banku Rezerw Federalnych z Atlanty, St. Louis, Kansas City i Filadelfii.

W przedsesyjnym handlu drożeją udziały koncernu Moderna. To zasługa informacji że szczepionka RSV okazała się wysoce skuteczna w zapobieganiu chorobom płuc u starszych pacjentów.

Na wartości tracą z kolei papiery IBM. Akcje jednego z czołowych producentów sprzętu komputerowego spadły o prawie 2 proc. o tym jak analitycy Morgan Stanley obniżyli rating firmy technologicznej do „zgodnie z rynkiem” wobec wcześniejszej „przeważaj”.

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,08 proc. Futures na wskaźnik S&P500 już wyraźniej drożały o 0,20 proc., zaś na Nasdaq 100 o 0,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane