Kontrakty zapowiadają możliwość odbicia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-11-2022, 13:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się mocnymi spadkami indeksów. Dzisiejsze zachowanie kontraktów terminowych może sugerować, że wśród handlujących są chętni do odrobienia strat. Szczególnie, że zelżały obawy o rozwój sytuacji pandemicznej w Chinach, gdzie wprowadzone przez władze blokady i restrykcje spotkały się z ostrymi sprzeciwami społeczeństwa.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Około godziny 13:30. Na dwie godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym, kontrakty na indeks Dow Jones IA rosły o 0,09 proc. Futures na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwały 0,30 proc. Z kolei kontrakty na technologiczny Nasdaq 100 drożały o 0,49 proc.

Handlujący akcjami za Atlantykiem wyczekują już na środowe wystąpienia prezesa Fed, Jerome Powella. Spodziewają się, że szef Banku Rezerw Federalnych potwierdzi – choć może nie dosłownie – spekulacje, że władze monetarne mogą nieco wyhamować tempo i skalę podwyżek stóp procentowych. Sami decydenci – jak na razie – niemal jednogłośnie opowiadają się za kontynuacją cyklu podwyżek stawek, gdyż najwyższa od kilku dekad inflacja nie pozwala na złagodzenia nastawienia. Przynajmniej w ciągu najbliższych tygodni.

We wtorek z otoczenia makroekonomicznego napłynie już zdecydowanie więcej danych. Przede wszystkim z segmentu nieruchomości. Na dzisiaj bowiem zaplanowano report S&P/Case-Shiller o zmianie cen domów we wrześniu. W przypadku 20 największych aglomeracji oczekiwane jest wyhamowanie rocznej dynamiki do 10,5 proc. z 131 proc. w sierpniu.

Poznamy też indeks cen nieruchomości opracowywany przez FHFA. Tutaj prognoza zakłada spadek we wrześniu o 1,1 proc. w stosunku do sierpnia, kiedy to wskaźnik obniżył się o 0,7 proc.

Zaprezentowany też zostanie raport Conference Board o nastrojach panujących wśród konsumentów. W listopadzie miały się one obniżyć do poziomu 100 pkt z 102,5 miesiąc wcześniej.

W przedsesyjnym handlu sporym zainteresowaniem cieszą się udziały chińskich spółek. Chodzi głównie o przedstawicieli sektora zaawansowanych technologii i detalistów sieciowych z Alibaba, JD.com i Baidu na czele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane