Kontrakty zapowiadają podtrzymanie zwyżki w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-09-2022, 13:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po bardzo udanym, najlepszym od kliku miesięcy tygodniu na Wall Street i Nasdaq wiele wskazuje na to, że inwestorzy z amerykańskich giełd nadal za zainteresowani zwiększeniem zaangażowania w akcje. Potencjał strony popytowej ograniczany jest jednak wyczekiwaniem na jutrzejszą prezentację danych o sierpniowej inflacji konsumenckiej w USA.

fot. Bloomberg

Od poziomu tego odczytu zależeć może w dużej mierze rozwój sytuacji na amerykańskich parkietach. Jeśli raport wskaże wyższy od 0,3 proc. odczyt CPI będzie to negatywny sygnał dla rynku, gdyż sugerować będzie konieczność utrzymania przez władze monetarne agresywnej polityki i dalszego mocnego podnoszenia stóp procentowych. Jeśli natomiast wskaźnik będzie niższy może to stanowić zachętę do zwiększenia udziału akcji w portfelach, gdyż może powstrzymywać Fed od mocniejszego zacieśniania polityki.

Na rynku walutowym kontynuowany jest odwrót od dolara, który jest na dobrej drodze zaliczenia największego dwusesyjnego spadku. Może on zostać pogłębiony potencjalnie „dobrym” odczytem CPI. Przeciwko „zielonemu” przemawiają też informacje z Ukrainy, gdzie odzyskuje ona pole w walce z rosyjską inwazją.

O zwiększeniu aprobaty dla ryzyka świadczyć też może spadek rentowności benchmarkowych amerykańskich obligacji oraz odbicie na rynku kryptowalut, gdzie bitcoin przebił poziom 22 tys. USD.

Po porannym spadku odbiła wycena kontraktów na ropę, choć eksperci podkreślają, że surowiec nie ma przed sobą zbyt optymistycznych prognoz. .

W przedsesyjnym handlu wyraźnie drożały papiery Disneya. To zasługa informacji, że aktywny inwestor i menedżer funduszu hedgingowego Third Point, Dan Loeb, odstąpił od nacisków na medialnego giganta by wydzielił ze swoich struktur sportowy kanał ESPN.

Na dwie godziny przed otwarciem poniedziałkowego handlu kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,24 proc. Na S&P500 zyskiwały 0,45 proc. Z kolei na technologiczny Nasdaq 0,52 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane