Kontratak kupujących ocalił rynek od strat

Adrian Boczkowski
opublikowano: 10-07-2009, 00:00

Giełdowi gracze obudzili się z letargu. Już w południe wartość obrotów przekroczyła 500 mln zł, a na finiszu sesji zbliżyła się do 1,3 mld zł. Finisz giełdowego dnia była niezwykle ciekawy. O 15.30 wykresy indeksu przypominały wodospad, który w kilkanaście minut sprowadził WIG20 o blisko 30 pkt w dół i zamienił zyski w straty. Niebezpieczeństwo przełamania wsparcia przy 1800 pkt podziałało jednak mobilizująco na byki, które przez pozostałą część sesji walczyły z podażą. Wygrali kupujący, którym pomagały wzrosty za granicą. Sesja zrobiła wrażenie, choć WIG20 i WIG zakończyły dzień niecałe 0,7 proc. na plusie, rosnąc odpowiednio do 1819,56 i 29 940,65 pkt.

Takiego scenariusza ostatniej godziny nic jednak nie zapowiadało. Podobnie jak przyczyny nerwowych ruchów na GPW — wyprzedaży akcji na początku sesji za oceanem. Nawet amerykańskie kontrakty nie sugerowały, że podaż może przypuścić skuteczny atak. Kupujący dostali bowiem dwa solidne argumenty. Po pierwsze — z rynku pracy w USA nadeszły dobre wieści (mniejsza od oczekiwanej liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych). Po drugie — poprawie nastrojów sprzyjał rozpoczęty właśnie w Stanach sezon publikacji raportów z II kwartału. Pesymiści wieszczący dzięki niemu przyspieszenie korekty spadkowej mogą czuć się na razie zawiedzeni, choć oczywiście do jego zakończenia jeszcze wiele może się wydarzyć.

Alcoa, światowy gigant w produkcji aluminium, miało w drugim kwartale stratę, ale wyraźnie mniejszą niż oczekiwał rynek. To dało odetchnąć kupującym i umożliwiło im przejęcie inicjatywy na światowych parkietach już od rana. GPW popłynęła na fali ogólnej poprawy nastrojów i nie zmieniło tego południowe spore koszykowe zlecenie sprzedaży (dzienne maksimum to plus 1,4 proc.). Zatrzymanie wzrostów na Zachodzie odebrało jednak pewność krajowym bykom i zwiększyło zmienność notowań.

Niektórzy widzą na wykresach formację ramiona-głowa-ramiona. Do klasyki jednak daleko. Na dodatek formacja ta nie jest poparta książkowym rozkładem obrotów. Można więc mieć wątpliwości co do wizji spadku WIG20 poniżej 1700 pkt. Bardziej prawdopodobne jest bowiem to, że jest to trend boczny o zakresie 200-300 pkt. Pierwsze rozczarowania spadającymi wskaźnikami wyprzedzającymi są już za nami, rozbudzone oczekiwania zostały nieco schłodzone. Dodatkowo w II kwartale wyniki firm nie powinny być złe, więc ubywa potencjalnych silnych impulsów wyprzedażowych.

Bohaterem sesji był Bioton, który drożał nawet o 10 proc. (na koniec sesji o 6,5 proc.). To efekt ogłoszenia budzącej duże nadzieje strategii rozwoju. Biotechnologiczna spółka drożała przy wzmożonych obrotach (126 mln zł).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane