Kontrola 31 ferm drobiu po zaatakowaniu ptasią grypą w Topoli Osiedle

  • PAP
opublikowano: 03-01-2020, 11:27

Służby weterynaryjne przeprowadzą dochodzenie epizodyczne na terenie 31 ferm drobiu w powiecie ostrowskim, poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Przyczyną jest ptasia grypa, wykryta na fermie drobiu w Topoli Osiedle (Wielkopolskie).

Stwierdzony u 65 tys. kur niosek chorych na ptasią grypę wirus H5N8 w miejscowości Topola Osiedle (Wielkopolskie) nie jest groźny dla ludzi, ale jest śmiertelny dla ptaków – poinformował w piątek PAP o wynikach Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

„W związku z wykryciem ptasiej grypy służby weterynaryjne przeprowadzą dochodzenie epizodyczne na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym w promieniu 10 km” – powiedział.

Działaniami zostanie objętych 31 ferm drobiu na terenie powiatu ostrowskiego.

W trakcie dochodzenia weterynarze będą ustalać ewentualne przyczyny zaatakowania stada kur ptasią grypą.

„Mając na uwadze nasze wcześniejsze doświadczenia jest to bardzo trudne” – zastrzegł Żarnecki.

„Być może wirus został wdmuchnięty do kurników przez wentylatory z powietrzem albo wniesiony przez człowieka. Zostaną przeanalizowane wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na fermie; czy wchodziły jakieś obce osoby, czy w pobliżu są zbiorniki wodne i dzikie ptactwo, czy pasza była świeżo dostarczana i skąd pochodziła. To zdarzenie jest zastanawiające, ponieważ na tym terenie nie stwierdzono przypadków choroby u dzikich ptaków” – ocenił Żarnecki.

65 tys. chorych na ptasią grypę kur niosek w piątek zostanie zagazowanych. Utylizacja nastąpi w oddalonym ponad 200 km Śmiełowie k. Piły. Tam zostaną przerobione na mączkę.

„Są przygotowane odpowiednie auta, które są zabezpieczone, żeby nic się z nich nie wydostawało; na wszelki wypadek przewozowi towarzyszyć będzie konwój ze środkami dezynfekcyjnymi” – poinformowałŻarnecki.

Dodał, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena – mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus ten – jak wyjaśnił Żarnecki - jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Poinformował, że w piątek powołano sztaby kryzysowe w powiecie ostrowskim i wojewódzki w Poznaniu, które kontrolują sytuację.

„Wyłoniono służby pomocnicze dla lekarzy weterynarii w postaci policji i straży pożarnej. Zostaną podjęte działania osłonowe w postaci wykładania mat dezynfekcyjnych na wytyczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym” – wyjaśnił.

Służby weterynaryjne wykryły ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia ub.r. Zarażonych zostało 65 tysięcy kur niosek, jaja i pasza.

Dopiero w środę 7 stycznia – jak poinformował PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wlkp. Dariusz Hyhs - pojawią się tablice informujące, że w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby jest teren zapowietrzony, a w promieniu do 10 km - zagrożony. Powodem opóźnienia jest świąteczna przerwa firm produkujących tablice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu