Kontrola skarbowa - jak przetrwać

Marcin Baran
opublikowano: 19-09-2006, 00:00

Czy ze względu na groźbę odpowiedzialności karnej skarbowej powinienem ze skorygowaną deklaracją VAT złożyć „czynny żal”?

- Zgodnie z art. 16a kodeksu karnego skarbowego podatnik, który złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej z uzasadnieniem i w całości uiścił podatek, nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Na ogół zabezpiecza to przed wszczęciem postępowania karnego skarbowego wobec osoby fizycznej. Nie trzeba zatem składać oddzielnego zawiadomienia o czynie zabronionym.

Art. 16a k.k.s. odnosi się jednak do „prawnie skutecznej” korekty deklaracji. Jeśli więc podatnik ma wątpliwości, czy składana przez niego korekta jest dopuszczalna, albo nie składał wcześniej żadnej deklaracji, powinien rozważyć skorzystanie z możliwości zgłoszenia „czynnego żalu”. Co ważne, „czynny żal” nie musi być równoważny z przyznaniem się do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Dotyczy obiektywnej kategorii „czynów zabronionych”, które — np. ze względu na brak winy osoby je popełniającej — nie muszą być ani przestępstwami, ani wykroczeniami.

Czy otrzymaną interpretację przepisów prawa podatkowego trzeba co roku „odnawiać”?

- Ustawodawca przyjął kontrowersyjne rozwiązanie, że postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego traci moc dopiero, gdy uchyli je organ nadrzędny, choćby wcześniej zmieniły się przepisy, na których podstawie je wydano. Podatnik nie musi więc podejmować czynności zmierzających do formalnego „odnawiania” ważności, a co za tym idzie — także ochrony udzielanej przez interpretacje. Należy jednak uważnie śledzić losy przepisów ordynacji podatkowej zaskarżonych do Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie Trybunału o zgodności danego rozwiązania z konstytucją może w przyszłości wpływać na zakres ochrony.

W naszej firmie jest kontrola CIT za 2003 r. Czy prowadzenie tego postępowania uzasadnia odmowę udzielenia interpretacji przepisów obowiązujących obecnie?

- Organ podatkowy ma obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. Jeśli zatem nie chodzi o sprawę będącą przedmiotem prowadzonego postępowania, to nie ma powodów do odmowy udzielenia interpretacji. O tym, czego dotyczy postępowanie, powinny świadczyć jego akta, które w każdym czasie można sprawdzić. Odmawiając bezzasadnie interpretacji, organ podatkowy naraża się na to, że z upływem terminu jej udzielenia, nastąpi tzw. milcząca interpretacja, czyli będzie związany stanowiskiem podatnika.

Marcin Baran

z Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Baran

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kontrola skarbowa - jak przetrwać