Kontrola wykryła wyłudzenia podatkowe na 210 mln zł

opublikowano: 07-11-2013, 09:40

Ok. 210 mln zł stracił Skarb Państwa na wyłudzeniach podatku VAT podczas obrotu tzw. katodami miedzianymi i złomem miedzi. W sprawie zatrzymano kilkanaście osób, udało się zająć ich majątek na ok. 60 mln zł.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Joanna Kruz, fikcyjny obrót towarów odbywał się poprzez zorganizowaną sieć kilkudziesięciu firm-słupów zakładanych w Polsce i zagranicą.

Jedna z uczestniczących w tym obrocie firm wystawiała pierwszą fakturę i faktycznie sprzedawała towar, potem jednak następowały kolejne fikcyjne transakcje tzw. wewnątrzwspólnotowe, w których uczestniczyły m.in. polskie podmioty „słupy” faktycznie nie prowadzące działalności gospodarczej. Niektóre z takich firm generowały obroty rzędu 500 mln zł.

Transakcje między poszczególnymi „słupami” miały charakter fikcyjny, a tworzone przy tym dokumenty służyły jedynie wyłudzeniu podatku.

Miejsca załadunku katod znajdowały się na terenie Belgi, Holandii, Włoch, Niemiec i Austrii. Towar ten przekraczał granicę Polski tylko po to, by został w Polsce odprawiony. Faktycznie nie docierał do żadnej z firm, które rzekomo nim obracały. Krótko po odprawie w Polsce znów wyjeżdżał za granicę.

Nie wszystkie firmy „słupy” mieściły się w Polsce. Niektóre zakładali obywatele Hiszpanii czy krajów Ameryki Południowej, część mieściła się m.in. w Czechach i Słowacji. Stąd w rozpracowywaniu sprawy potrzebna była współpraca ze służbami z tych krajów, by sprawdzić czy tamtejsze firmy działały faktycznie, czy jedynie były tworzone dla fikcyjnych transakcji.

Tą wielowątkową sprawę Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach prowadził przy współpracy Wywiadu Skarbowego z rzeszowską delegaturą ABW i Prokuraturą Okręgową w Rzeszowie. W śledztwie zatrzymano i przesłuchano kilkanaście osób. Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono majątek na ponad 60 mln zł.

Łącznie we wszystkich prowadzonych sprawach w pierwszych trzech kwartałach Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach wydał decyzje na blisko 490 mln zł. 210 mln zł z tej kwoty to nieprawidłowości w ujawnionym obrocie katodami miedzi. Pozostałe wiązały się z branżą paliwową, złomową, stalową czy e-handlem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu