Kontynuacja hossy zależy od statków

Adrian Boczkowski
opublikowano: 01-10-2009, 07:34

Morski indeks mocno zniżkuje. To zwiastuje spadki na giełdach. Cała nadzieja w Chinach.

Trwająca od pierwszego kwartału zwyżka indeksów wkrótce się załamie. To wniosek po zerknięciu na zachowanie Baltic Dry Index (BDI) — wskaźnika, który dobrze prognozuje koniunkturę na rynkach finansowych i w realnej gospodarce, bo wyprzedza tendencje na rynkach dóbr przetworzonych. BDI sprawdza się również dlatego, że w przeciwieństwie do większości indeksów nie targa nim gra na rynku terminowym. Sprzedaż akcji oparta na obserwacji Baltic Dry może być jednak przedwczesna. Sporo wskazuje na to, że indeks kosztów transportu surowców drogą morską zacznie wkrótce szybko zyskiwać.

Na razie sygnały płynące z rynku masowców nie są dobre. Na przełomie zeszłego i bieżącego roku na wykresie indeksu Baltic Dry można dostrzec narodziny trendu zwyżkowego i szybki powrót giełd oraz gospodarek na ścieżkę wzrostu. Potwierdziły to inne wskaźniki wyprzedzające oraz twarde dane z gospodarek, co wywołało silne wzrosty giełdowych indeksów. Od 6 grudnia 2008 r. do 3 czerwca 2009 r. BDI wzrósł o 547 proc. (do 4291 pkt). To napawało optymizmem. Tymczasem na morzach i oceanach dobra passa się załamała. W niecałe cztery miesiące BDI spadł już o 49 proc. (do 2185 pkt).

Rynki finansowe na razie nie przejęły się spadkami Baltic Dry. Powód? Apetyt na ryzyko i coraz wyższe zyski wśród inwestorów wciąż rosły, więc rozpędzone indeksy giełdowe czy surowcowe nie było łatwo wyhamować. Tym bardziej że takiego otrzeźwienia rozpalonych głów, jaki pokazał BDI, trudno było szukać wśród innych wskaźników. Tymczasem zachowanie Baltic Dry może wskazywać jedynie na krótkotrwałe dynamiczne odbicie w gospodarkach, które było efektem odbudowywania zapasów do racjonalnych poziomów. Teraz świat znów mógłby pogrążyć się w marazmie, co rynki finansowe powinny już dyskontować.

Nie warto jednak w popłochu sprzedawać akcji czy surowców i otwierać spekulacyjnie krótkich pozycji na tych rynkach. Z odsieczą idą Chiny, a dokładniej tamtejsza rozpędzona gospodarka.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane