Czytasz dzięki

Kontynuacja przecen palladu

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 11-03-2020, 11:33

Ostatnie tygodnie na rynku palladu przynoszą przewagę strony podażowej. Cena tego kruszcu dzisiaj kontynuuje przeceny, schodząc już poniżej poziomu 2400 USD za uncję, do najniższego poziomu od pierwszych dni lutego tego roku.

Na rynkach pozostałych metali szlachetnych również dominują spadki, jednak na wykresie palladu przewaga sprzedających w ostatnim czasie jest dość konsekwentna. W dużej mierze przyczynia się do niej fakt, że pallad jest w dużej mierze wykorzystywany w produkcji katalizatorów samochodowych, natomiast w obliczu epidemii koronawirusa trudności przeżywa m.in. branża motoryzacyjna. Istnieją więc realne obawy, że popyt na pallad nie będzie tak duży jak sądzono jeszcze na początku bieżącego roku. 

Warto jednak nadmienić, że sytuacja fundamentalna na rynku palladu nie jest jednoznacznie niekorzystna dla strony popytowej. O ile w krótkoterminowej perspektywie ceny palladu mogą pozostać pod presją podaży, to w ujęciu długoterminowym kupującym sprzyja przedłużający się okres deficytu na rynku palladu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy