Kontynuacja rajdu na Wall Street

opublikowano: 15-12-2016, 22:08

Po jednodniowym wstrzymaniu oddechu i spadkach będących reakcją na komunikat FOMC odnośnie przyszłych podwyżek stóp procentowych, amerykańskie giełdy powróciły w czwartek do wzrostowej tendencji.

Wsparciem dla giełdowych indeksów były przede wszystkim akcje banków oraz najnowsze dane makro.

Amerykańskie władze monetarne nieco przestraszyły w środę inwestorów zapowiadając, że oczekują trzech podwyżek stóp w przyszłym roku, podczas gdy we wrześniu deklarowały dwie takie akcje. Zmiana decyzji w pewnym sensie podyktowana została wyborem Donalda Trumpa na prezydenta i jego programem gospodarczym zakładającym obniżenie podatków, poluzowanie regulacji i zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych w celu wzmocnienia i utrwalenia wzrostu gospodarczego.

Gracze – odnosząc się do ich zachowania – uznali chyba, że to dosyć odległe zagrożenie i szybko wrócili do zakupów akcji. Zachęcały ich do tego nadspodziewanie dobra dane makro, jakie w czwartek dotarły na parkiet. Począwszy od wyższego niż oczekiwano spadku liczby tzw. nowych bezrobotnych, poprzez obiecujące odczyty odnośnie inflacji CPI (w listopadzie najwyższy wzrost od dwóch lat w skali roku), najwyższą wartość indeksu Fed z Filadelfii na mocnej zwyżce wskaźników New York Empire State i indeksu rynku nieruchomości NAHB, który wspiął się najwyżej od lipca 2005 r. kończąc.

Spośród notowanych spółek warto wymienić zwyżkę kursu akcji Mondelez. Inwestorzy podbijali wycenę  po publikacji informacji, że koncern Kraft Heinz może przejąć producenta czekolad Cadbury. 

Sporym zainteresowaniem cieszyły się akcje Eli Lilly. Aprecjacja była zasługą opublikowanej przez jednego z największych na świecie producentów farmaceutyków prognozy finansowej na 2017 r., która przebiła oczekiwania analityków.

Relatywnie mocno traciły za to na wartości akcje Yahoo. Spadek notowań wywołany był reakcją na informację o największym w historii naruszeniu zasad bezpieczeństwa. W sierpniu 2013 r. – jak podał internetowy serwis – doszło do zaatakowania ponad 1 mld kont. 

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA rósł o 0,30 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 0,39 proc. zaś technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,37 proc.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane