Kontynuacja zniżek notowań złota

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy
opublikowano: 18-08-2022, 09:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania złota kontynuują słabą passę, która dominuje na rynku tego kruszcu w bieżącym tygodniu. Cena złota dzisiaj rano oscyluje w okolicach 1775 USD za uncję, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia sesji.

fot. Bloomberg
Zobacz także

Wczoraj w centrum uwagi na rynku złota była publikacja minutes z posiedzenia FOMC, działającego w ramach Fed. Dokument ten pokazał, że Rezerwa Federalna jest skłonna przyjąć mniej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w obliczu hamujących odczytów inflacji w USA. Ta sugestia sprzyjała stronie popytowej na rynku złota, a tuż po publikacji minutes FOMC notowania kruszcu podskoczyły w górę.

Zwyżka nie trwała jednak długo. Notowania złota nadal pozostają pod presją podaży, co wynika przede wszystkim z utrzymującej się siły amerykańskiego dolara, wynikającej z rosnącej na nowo awersji inwestorów do ryzyka. O ile samo złoto także jest traktowane przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań, to w dużo większym stopniu widać to na rynku kruszcu w formie fizycznej (monety, sztabki) niż pod kątem instrumentów finansowych opartych o notowania złota.

Ponadto, ze słów przedstawicieli Fed wynika, że mimo hamującej inflacji, mają oni zamiar podtrzymać proces zacieśniania polityki monetarnej – z tym, że może on po prostu przebiegać w wolniejszym tempie. Działania Fed pozostaną kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania złota, bowiem im wyższe stopy procentowe, tym

wyższy jest koszt alternatywny inwestowania w złoto, które przecież odsetek nie wypłaca. Dopiero konkretne informacje o przewidywalnej dacie zakończenia cyklu podwyżek byłyby dla złota silniejszym sygnałem do wzrostu notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane