Kopacz: zaprzysiężenie rządu w przyszłym tygodniu, wotum zaufania - po 26 IX

ISBnews
opublikowano: 10-09-2014, 12:53

Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu, natomiast exposé i uzyskanie wotum zaufania przewidziane jest na posiedzenie Sejmu po 26 września, poinformowała marszałek Sejmu i kandydatka na nowego premiera Ewa Kopacz.

"Wykorzystując obecność pana prezydenta w kraju, czyli w tygodniu niesejmowym - zaprzysiężenie nowego rządu, a wotum zaufania podczas posiedzenia Sejmu niekoniecznie tego wynikającego z harmonogramu, ale też mieszczące się w 14 dniach, ale z obecnością pana prezydenta, czyli po 26 września" - powiedziała Kopacz dziennikarzom w Sejmie.

Dziś rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu, natomiast kolejne zaplanowane jest na 24-26 września.

Premier Donald Tusk złożył rezygnację we wtorek wieczorem. Jak podał TVN 24, prezydent Bronisław Komorowski rozpatrzy ją w czwartek po południu. Potem, w piątek rano, ma się spotkać z Ewą Kopacz.

Kopacz zapowiedziała też dzisiaj, że o personaliach będzie mówiła, kiedy zyska uprawnienia szefa rządu.

Jeśli prezydent przyjmie dymisję rządu w czwartek, nowy rząd z desygnowanym przez prezydenta premierem będzie musiał zostać powołany najpóźniej 25 września. Nowy premier będzie miał z kolei 14 dni na wygłoszenie exposé i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Obecna koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (posiadająca łącznie 338 głosów w 460-osobowym Sejmie) wskazała wcześniej Ewę Kopacz jako kandydatkę na premiera.

30 sierpnia br. premier Donald Tusk został wybrany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej i 1 grudnia zastąpi na tym stanowisku Hermana Van Rompuy'a (na 2,5-letnią kadencję). W związku z tym jest zmuszony podać się do dymisji wraz z całym gabinetem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane