Kopex będzie miał dobry rok

KSA
opublikowano: 29-05-2009, 00:00

Producent maszyn górniczych poprawi przychody, postara się też o zyski. Zaksięguje pierwsze pieniądze z chińskiego kontraktu.

Producent maszyn górniczych poprawi przychody, postara się też o zyski. Zaksięguje pierwsze pieniądze z chińskiego kontraktu.

Po roku negocjacji Kopex podpisał z chińskim partnerem aneks do kontraktu o wartości 85 mln USD. Dostarczy tam trzy typy urządzeń od sierpnia 2009 do marca 2010 r. (część dostaw wpłynie więc na tegoroczne wyniki). Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu kontrakt będzie realizowany przez sam Kopex, a w jakim przez Famur, który pierwotnie miał być poddostawcą.

— Musimy teraz renegocjować umowę z Famurem, bo zmieniły się parametry kontraktu [terminy, rodzaj i liczba urządzeń, kwota pozostała bez zmian — red.] — przyznaje Marian Kostempski, prezes Kopeksu.

Spółka liczy na kolejne zamówienia z Chin.

— Pojawiają się zapytania o wartości kilkudziesięciu milionów dolarów każde — mówi prezes.

Spółka od dłuższego czasu przygląda się też m.in. rynkowi wietnamskiemu i amerykańskiemu. W kraju Kopex jest zainteresowany uczestnictwem w przetargach dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Bogdanki. Jego portfel zamówień na 2009 r. ma obecnie wartość około 1,3 mld zł.

— To wynik lepszy niż przed rokiem. Powinno mieć to pozytywne odzwierciedlenie w wynikach kolejnych kwartałów. Tegoroczne przychody, co już widać po kontraktacji, będą lepsze od ubiegłorocznych. Po pierwszym kwartale mamy już 35 mln zł zysku, więc wynik netto w całym roku też będziemy się starali poprawić — informuje Marian Kostempski.

W 2008 r. spółka miała 1,98 mld zł przychodów i 90,2 mln zł zysku netto.

Kopex nadal jest zainteresowany przejęciami.

— Szukamy okazji. Sądzimy, że przy obecnym stanie rynku będą się pojawiać — mówi prezes.

Katowicka spółka ostrzy sobie zęby na Remag, do którego sprzedaży przymierza się skarb państwa. Ewentualne zakupy byłyby zapewne finansowane długiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Kopex będzie miał dobry rok