Kopia zapasowa udaremni hakerski proceder

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-06-2017, 11:11

W miarę postępu transformacji cyfrowej każda awaria systemów teleinformatycznych, przestój i utrata danych kosztują coraz więcej, a koszt jest tym większy, im bardziej firma działa online. Prosty mechanizm tworzenia kopii zapasowych oddala widmo kryzysu i nieprzewidzianych wydatków.

Przedsiębiorstwa dzielą się na te, które wykonują kopie zapasowe, i na te, które będą mądre po szkodzie i dopiero wtedy zaczną je robić. Choć rozpoczyna się trzecia dekada XXI stulecia, nadal nie brakuje firm, które nie dbają o swoje dane zapisane na dyskach komputerów użytkowanych przez pracowników.

Mamy już za sobą wiele głośnych ataków hakerskich XXI wieku (WannaCry, NotPetya, KRACK, HeartBleed, Conficker), o których wieść długo odbijała się echem po całym świecie. Mimo to nadal znaczna część firm trzyma się tradycyjnych, mało skutecznych metod i przechowuje swoje dane wyłącznie na dyskach firmowych komputerów i serwerów.

Wielu przedsiębiorców wydaje się uważać, że są odporni na ryzyko utraty danych w wyniku awarii czy ataku hakerskiego, skutkującego kosztownym przestojem i często koniecznością budowania bazy danych niemal od początku. Za takim nastawieniem kryje się brak świadomości tego, jaką wartość mają kluczowe dla firmy dane i na jakie ryzyka są narażone.

Łowienie danych

W 2019 roku w cyberatakach na przedsiębiorstwa dominowały ingerencje ransomware, czyli szyfrowanie zbiorów danych i żądanie okupu za przywrócenie dostępu do nich. Jednocześnie rosła popularność phishingu, czyli podstępnych prób wyłudzenia danych lub kluczy otwierających dostęp do zbiorów danych.

W dobie pandemii, gdy przed ekranami komputera pracownicy spędzają więcej czasu niż dotychczas, dane wyłudzane są metodą budzenia zainteresowania pracownika sensacyjną informacją, która w gruncie rzeczy jest fałszywa, ale towarzyszy jej link do materiału wideo, zdjęć czy ścieżki dźwiękowej. Odtworzenie przekazu wymaga jednak podania różnego typu danych i zaintrygowani sprawą pracownicy przekazują je, tym samym otwierając oszustom dostęp do danych firmy.

Od lat istotnym czynnikiem ryzyka dla firmy są ludzie. Co gorsza, 74 proc. pracowników firm uważa, że dla dobrego wykonania pracy, w mniejszym lub większym zakresie, należy obchodzić firmowe systemy bezpieczeństwa – wynika z CISO Benchmark Report. Postępują tak zwłaszcza młodsi pracownicy. Nadużycie polega np. na tym, że pracownik wyciąga z firmowej chmury dane, by dalej pracować na nich w domu, ale w ten sposób zwiększa ryzyko nieuprawnionego dostępu do nich przez intruzów.                                                                                                        

Bezpieczeństwo fundamentem

Z każdym rokiem jednym z głównych wyzwań dla ogółu małych i średnich firm staje się bezpieczeństwo łącz i transferowanych przez nie danych. Jeśli w dobie transformacji cyfrowej dane zostały okrzyknięte „paliwem nowej gospodarki”, to tym groźniejsze, bardziej spektakularne i szerzej komentowane są cyberataki czy awarie teleinformatyczne, których ofiarą padają zbiory danych.

Ingerencja hakerów potrafi sparaliżować świetnie prosperujący biznes i doprowadzić go na krawędź upadku, pozbawiając dostępu do danych. W takim kontekście w trosce o podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych przybywa propozycji, które przedstawiają wszystkim zainteresowanym zarówno giganci rynku nowych technologii, jak i wielcy oraz mniejsi jego gracze. Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, Amazon Drive czy MediaFire to najbardziej znane chmurowe systemy zabezpieczania danych operacyjnych przedsiębiorstw przez wykonywanie kopii zapasowych plików.

Dostawcy oferują systemy tworzenia kopii bezpieczeństwa nie tylko firmom, ale też instytucjom publicznym, organizacjom społecznym, a w końcu indywidualnym osobom. Podstawową zasadą powinno być regularne wykonywanie kopii zapasowych danych dla zabezpieczenia ich przed wszelkimi incydentami niosącymi ryzyko utraty, w szczególności przed włamaniami hakerskimi.

Eliminacja ryzyka

Firma nazwa.pl, wychodząc naprzeciw potrzebom zabezpieczenia danych, proponuje przedsiębiorcom usługę Cloud Backup. Polega ona na automatycznym wykonywaniu kopii zapasowych danych z komputerów użytkujących systemy Microsoft Windows 7 lub 10. Jest to propozycja innowacyjna, konkurencyjna i zarazem wolna od typowych podatności, które można znaleźć w najpopularniejszych rozwiązaniach tego rodzaju.

Czym charakteryzuje się dobry system do wykonywania kopii zapasowych plików? Przede wszystkim tym, że w pełni zabezpiecza użytkowników przed wszelkimi zdarzeniami związanymi z utratą informacji, a w szczególności przed skutkami włamań hakerskich. I tu okazuje się, że w popularnych ofertach chmurowego backupu występują groźne uchybienia, które narażają użytkowników na ryzyko. Zagrożenie polega na tym, że haker po włamaniu do komputera uzyskuje dostęp nie tylko do danych operacyjnych firmy, ale i do ich kopii, transferowanych co pewien czas do zewnętrznych macierzy dyskowych. Mało tego, w ten sposób może je w dowolny sposób zmieniać, usuwać – i to bez wiedzy właściciela danych.

Z reguły pliki transferowane do zewnętrznych magazynów danych pozostają dostępne dla użytkownika z jego komputera, tabletu czy smartfona. Niebezpieczeństwo kryje się w tym, że włamanie przez jedno z urządzeń z dostępem do kopii zapasowych przechowywanych w chmurze otwiera drogę dostępu nie tylko do zapisanych już kopii, ale i do danych operacyjnych będących ich podstawą.

Usługa Cloud Backup jest wolna od tego rodzaju podatności. W tej usłudze skopiowane i zabezpieczone dane pozostają całkowicie poza zasięgiem osób trzecich. W jaki sposób? Kopie zapasowe tworzone przez tę aplikację są lokalnie szyfrowane algorytmem AES-256, po czym trafiają do chmury zarządzanej przez nazwa.pl. W ten sposób tylko uprawnione osoby, po wpisaniu jednorazowego kodu, mogą je usunąć.

Jakość usługi

Kolejną zaletą Cloud Backup jest automatyczne wykonywanie kopii według harmonogramów ustalonych przez użytkowników. Dzięki temu znika kłopotliwy obowiązek ręcznego kopiowania danych na dyski zewnętrzne. Przed wysłaniem danych do chmury nazwa.pl pliki są kompresowane, co oszczędza miejsce i obniża zużycie internetowego łącza.

Wiadomo, że dobra jest ta kopia zapasowa, którą w łatwy sposób można przywrócić. W przypadku usługi nazwa.pl użytkownik może odzyskać zarówno kompletne dane, jak i pojedyncze pliki. Niezależnie, czy pliki zostały usunięte, czy też zmodyfikowane, istnieje możliwość odtworzenia każdego pliku w dowolnej wersji z ostatnich 90 dni!

Usługa firmy nazwa.pl jest świadczona z centrów danych spełniających normę ISO 9001 i wysokie standardy Data Center – Tier III i Tier IV. Dane pomiędzy centrami są transferowane światłowodowo z przepustowością 200 Gb/s. Ponadto nazwa.pl dysponuje dostępem do największych zagranicznych punktów wymiany danych – w Amsterdamie, Frankfurcie, Nowym Jorku, Berlinie, Düsseldorfie, Hamburgu, Stambule, Marsylii, Monachium. Jest to możliwe dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi: UPC, Level(3), Cogent 10, Orange i Netia.

Renomowany dostawca

Regularne wykonywanie kopii zapasowych wraz z wersjonowaniem plików skutkuje zabezpieczeniem danych na wypadek awarii czy zawirusowania komputerów w firmie. Cloud Backup zapewnia też użytkownikom funkcje deduplikacji danych, weryfikacji poprawności wykonywanych kopii zapasowych i szyfrowania przesyłanych danych za pomocą połączeń TLS. Udostępnia też statystyki wykorzystania zasobów z ostatnich 12 miesięcy, a także historię wykonywanych operacji.

Bezpieczeństwo usługi jest pochodną rzetelności, z jaką do kwestii ochrony danych podchodzi jej dostawca – firma nazwa.pl. W 2019 r. Ministerstwo Cyfryzacji uznało tę firmę za operatora usługi kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski. Usługą tą jest prowadzenie autorytatywnego serwera DNS.

W czasie rzeczywistym infrastruktura firmy nazwa.pl analizuje komunikację przychodzącą i wychodzącą z jej serwerów, wykrywa i eliminuje szkodliwy ruch, który utrudniałby lub spowalniał działanie stron internetowych, poczty elektronicznej i innych usług świadczonych przez nazwa.pl.

Wypróbuj Cloud Backup
Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak działa usługa Cloud Backup, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego. Czytelnicy mambiznes.pl mogą teraz aktywować usługę Cloud Backup za darmo na sześć miesięcy. Wystarczy przy zamówieniu na stronie www.nazwa.pl wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:
km53-2297-6749
Termin ważności kodu rabatowego: 31.09.2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane