Korea mniej straszy, dolar odbija

  • Marek Rogalski
opublikowano: 30-08-2017, 11:38
aktualizacja: 30-08-2017, 11:39

Kluczowe informacje z rynków:

KOREA PÓŁNOCNA: Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek wieczorem „ostro potępiła” ostatni test rakietowy Korei Północnej. Nazwała go „oburzającym”. Zażądano wstrzymania dalszych prób, oraz prac nad programem zbrojeń, co określono jako sprawę o „żywotnym znaczeniu” dla obniżenia napięcia w regionie. Nie wspomniano o kolejnych sankcjach ekonomicznych, ani też możliwości militarnego rozwiązania. Nieformalnie przeciwko temu były Rosja i Chiny, za wyraźnym zaostrzeniem przekazu wobec reżimu opowiadały się za to Japonia i Korea Południowa. Tymczasem północnokoreańska agencja KCNA podała, że ostatnia próba rakietowa była pierwszym krokiem w planie operacji na Pacyfiku, które mogą zakończyć się atakiem na wyspę Guam.

NOWA ZELANDIA: Szef RBNZ stwierdził w swoim wystąpieniu, że niższy kurs NZD byłby bardziej pożądany z punktu widzenia interesów gospodarki, przyczyniając się do zwiększenia dynamiki eksportu, oraz odbicia inflacji. Odniósł się też do rynku nieruchomości dając do zrozumienia, że restrykcje kredytowe zostaną utrzymane – wcześniej premier Bill English zapowiadał, że zostały one wprowadzone przez bank centralny tylko czasowo.

JAPONIA: Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,9 proc. r/r. To mniej niż w czerwcu (2,1 proc. r/r), ale lepiej od prognoz (1,0 proc. r/r).

SZWAJCARIA: Indeks nastrojów w biznesie KOF spadł w sierpniu do 104,1 pkt. z 108,0 pkt. po korekcie w lipcu. Szacowano 107,0 pkt. Pogorszył się też indeks sentymentu inwestorów – spadek do 25 pkt. w sierpniu wobec 34,7 pkt. w lipcu.

EUROSTREFA: Indeks sentymentu w gospodarce wzrósł w sierpniu do 111,9 pkt. z 111,3 pkt. po korekcie w lipcu (szacunki mówiły o 111,3 pkt.). Lepiej wypadły też pozostałe subindeksy.

Opinia: Temat Korei Północnej zszedł na razie na boczny tor. Rezolucja RB ONZ nie wniosła w zasadzie nic. Wygląda na to, że globalni gracze (zwłaszcza Rosja i Chiny) nie mają na razie pomysłu na to, co „zrobić” z Kim Dzong Un’em. Niemniej brak konkretnych działań nie jest rozwiązaniem. Wczorajszy komunikat agencji KCNA sugeruje raczej, że dyktator nie zrezygnuje z kolejnych prób. Rakiety będą, zatem dalej latać. Pytanie tylko, komu starczy do tego cierpliwości… Postulaty Japonii i Korei Południowej, aby mocniej nacisnąć na Kima, są jak najbardziej uzasadnione.

Rynki finansowe nie wdają się jednak w takie niuanse. Łagodna rezolucja RB ONZ, a także (brak!) kolejnej próby rakietowej, sprawiły, że temat został zapomniany. Spadła presja z tzw. bezpiecznych przystani, co doprowadziło do spadków japońskiego jena, z kolei odbicie rentowności amerykańskich obligacji, pomogło dolarowi. Uwaga ponownie skoncentruje się na danych makro. Według wcześniejszych zapowiedzi dzisiaj miało też odbyć się spotkanie prezydenta Trumpa w Missouri, gdzie miał rozpocząć kampanię na rzecz zmian w systemie podatkowym. Na chwilę sporządzania tego raportu nie udało się jednoznacznie potwierdzić tej informacji (niewykluczone, że Biały Dom rozważa wybranie innego terminu, gdyż tematem numer jeden w amerykańskich mediach jest teraz huragan Hurvey i jego skutki, jak chociażby powódź w Houston).

W temacie danych makro ważnym punktem będzie godzina 14:15, kiedy to poznamy szacunki ADP dotyczące nowych etatów w sierpniu (szacunki zakładają wzrost o 185 tys. wobec 178 tys. miesiąc wcześniej). Pojawi się też rewizja danych nt. PKB za II kwartał (szacunki 2,7 proc. w ujęciu zanualizowanym). Na co warto będzie zwracać uwagę? ADP nie zawsze pokrywa się z tym, co później (w piątek) prezentuje Departament Pracy, ale duże zmiany wobec prognozy, mogą przełożyć się na ruchy na rynku. Z kolei w przypadku PKB warto będzie zwrócić na odczyt wskaźnika PCE Core. Szacuje się jego dynamikę w II kwartale na 0,9 proc. k/k. To wskaźnik będący jedną z kluczowych miar inflacji dla FED, stąd też, odchylenia od szacunków mogą natychmiast znaleźć swoje przełożenie na rynku.

Na wykresie koszyka dolara FUSD widać, że wymazane zostały wczorajsze spadki i mamy tygodniową świecę doji. Powróciliśmy też powyżej złamanego wczoraj minimum z maja 2016 r. przy 91,86 pkt. Rynek próbuje się, zatem bronić przed większą przeceną, ale bez fundamentalnego wsparcia, dolar nie odzyska wigoru.

W przypadku europejskiej waluty mieliśmy cofnięcie po wczorajszych zwyżkach, chociaż nie pojawiły się nowe informacje. Niemniej sam fakt naruszenia bariery 1,20 przez EUR/USD sprawił, że na rynku zaczęto spekulować, czy nie sprowokuje to Europejskiego Banku Centralnego do zmiany retoryki – dzisiaj pisze o tym Bloomberg cytując wypowiedzi strategów z globalnych banków. My pisaliśmy o tym wczoraj rano.

W kalendarzu dla strefy euro dzisiaj mamy ważne publikacje nt. szacunków inflacji dla Hiszpanii i Niemiec. Pierwsze dane już za nami (wstępny HICP przyspieszył w sierpniu do 2,0 proc. r/r z 1,7 proc. r/r, bijąc szacunki na poziomie 1,8 proc. r/r). W drugim przypadku poznaliśmy już sporą cześć danych z poszczególnych landów, ale zbiorcze dane pojawią się dopiero o godz. 14:00 (szacunki mówią o zwyżce o 1,7 proc. r/r dla HICP). Z kolei jutro o godz. 11:00 poznamy kluczowe dane dla całego Eurolandu. Wyższe odczyty mogą dać paliwa do spekulacji przed jesiennymi posiedzeniami ECB (najbliższe już 7 września), chociaż powrót EUR/USD powyżej 1,20 może znów nasilić wspomniane już spekulacje wokół działań ECB.

Na dziennym wykresie EUR/USD mamy negatywną świecę doji, jaka została wyrysowana wczoraj. Opór przy 1,2080 (górne ograniczenie 4-miesięcznego kanału nadal pozostaje kluczowe). Rynek zszedł poniżej 1,20. Na razie można to uznać za ruch powrotny dopóki nie zostanie złamane wsparcie przy 1,1909 bazujące na szczycie z 2 sierpnia b.r.

 
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane