Korea Południowa chce zwiększyć wydatki najmocniej od 10 lat

opublikowano: 28-08-2018, 07:01

Rząd Korei Południowej zaproponował w przyszłym roku wydatki budżetu w rekordowej kwocie 471 bln wonów (420 mld USD). Oznacza to prawie 10 proc. wzrostu w porównaniu z tegorocznymi.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rząd tłumaczy, że tak duży wzrost wydatków potrzebny jest do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego dzięki rosnącej liczbie miejsc pracy, zwiększeniu wynagrodzenia minimalnego i stymulacji innowacji.

Zwiększenie wydatków budżetowych o 9,7 proc. w 2019 roku byłoby największym od kryzysu finansowego w 2009 roku. Ministerstwo Finansów podkreśla, że w przyszłorocznym budżecie zaplanowano rekordowe wydatki na kreację nowych miejsc pracy, zmniejszone są natomiast wydatki na infrastrukturę.

Rząd zakłada, że przyszłoroczne przychody budżetowe wzrosną o 7,6 proc. do 481 bln wonów, głównie dzięki wyższym wpływom z podatku dochodowego od firm.

Rząd przedstawi parlamentowi projekt budżetu na początku września. Można oczekiwać, że będzie o niego duża walka. Partia rządząca ma 129 z 299 miejsc, a w ubiegłym roku budżet przeszedł niewielką większością.

Zarówno rząd, jak i Bank Korei skorygowały lekko prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku z 3,0 do 2,9 proc. Zatrudnienie wciąż rośnie, ale wolniej. Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu do 3,8 proc.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu