Korea walczy z bezrobociem wśród młodych

Alicja Stasiuk, Julia Woldon
opublikowano: 15-03-2018, 13:10

Rząd w Seulu planuje dodatkowy budżet, który ma na celu wspomóc młodych ludzi w zakładaniu firm oraz wesprzeć korporacje, które zatrudniając młodych, pomagają w walce z bezrobociem, donosi Bloomberg.

Liczba młodych ludzi bez pracy ma zmniejszyć się do 8 proc.  do 2021 r.  W minionym roku ten odsetek wynosił 9,8 proc. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jak deklaruje Dong-yeon Kim, minister finansów Korei Płd., przeznaczone na ten cel środki mają mieć wartość około 4 trylionów won (3,8 mld USD) i zostaną sfinansowane z pozostałych wpływów podatkowych oraz z wolnych środków publicznych.

Zapewnił, że nie zwiększy to zadłużenia, ani nie wpłynie negatywnie na kondycję fiskalną kraju.

Jak podkreśla agencja, tworzenie nowych miejsc pracy jest jedną z kluczowych obietnic prezydenta Jae-ina Moona, który w zeszłym roku  również zwiększał budżet o dodatkowe środki, w celu zwiększenia liczby miejsc pracy w sektorze publicznym. 

Przewiduje się, że bez rządowego wsparcia, stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrośnie, ponieważ liczba osób w wieku 25-29 lat jest większa niż w innych grupach wiekowych, a to spowoduje silną konkurencję dla osób wchodzących na rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat.

Jeśli nie podejmie się żadnych kroków, będzie można mówić wręcz o katastrofie na rynku pracy wśród młodych w następnych latach -  powiedział Hyoung-kwon Ko, wiceminister finansów. Wyjaśnił, że dodatkowe środki budżetowe zostaną zaplanowany bez emisji kolejnych obligacji rządowych. 

Rząd w Seulu ma nadzieję, że dodatkowe środki zostaną zatwierdzone jeszcze w kwietniu przez parlament, który już przyjął rekordowy budżet na 2018 r. w kwocie 428,8 trylionów wonów.  Rok wcześniej - informuje Bloomberg - podobne zabiegi zajęły parlamentowi ponad miesiąc, ponieważ partia Moona nie miała większości, a partie opozycyjne kwestionowały konieczność zwiększenia budżetu mając na uwadze silny wzrost gospodarczy.

Minister finansów twierdzi, że wniosek dotyczący dodatkowego budżetu różni się od zeszłorocznego i jest skoncentrowany na tworzeniu miejsc pracy w sektorze prywatnym, w przeciwieństwie do sektora publicznego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alicja Stasiuk, Julia Woldon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Korea walczy z bezrobociem wśród młodych